Gdańsk: Masz pomysł na działanie kulturalne? Zgłoś się do programu Otwarty IKM

Gdańsk: Masz pomysł na działanie kulturalne? Zgłoś się do programu Otwarty IKM

Otwarty IKM to program dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska, którzy chcą zrealizować ciekawe wydarzenie kulturalne lub społeczno-kulturalne w przestrzeni Instytutu Kultury Miejskiej. Organizatorzy mogą liczyć na wsparcie merytoryczne pracowników instytucji w promocji czy przygotowaniach do wydarzenia oraz finansowe do 4 000 zł. Do 30 stycznia trwa nabór wniosków.

Otwarty IKM to program, który pozwala organizatorom wydarzeń kulturalnych na realizowanie pomysłów ze wsparciem finansowym, merytorycznym i technicznym Instytutu Kultury Miejskiej. Działa już od czterech lat, a w ramach działań Otwartego IKM odbyło się aż 218 wydarzeń dla łącznie nieco ponad 61 000 osób. IKM zachęca kolejnych aktywnych mieszkańców do składnia propozycji i pomysłów na działania.

– Swoje wydarzenia organizują w Otwartym IKM organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje kultury, aktywiści, artyści, uczniowie (ze wsparciem swoich szkół), muzycy, doświadczeni pisarze, a także osoby indywidualne, w tym mieszkańcy Gdańska pochodzący z Turcji, Ukrainy czy Uzbekistanu. Projekty często otwierają się na potrzeby dla osób z niepełnosprawnościami – opowiada Katarzyna Buczek, koordynatorka programu Otwarty IKM. 

W 2019 roku zorganizowano aż 4 nabory na działania projektowe. Wydarzenia odbywały się w siedzibie IKM przy Długim Targu, ale także na Placu Kobzdeja (seria wydarzeń w związku z obchodami święta Wolności i Solidarności) oraz na gdańskich Siedlcach (przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury). Relacje wideo z tych edycji dostępne są na stronie projektu: http://otwarty.ikm.gda.pl/multimedia/.

Nabór do Otwartego IKM 2020

– W 2020 roku kontynuujemy nabór na działania w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej na realizację wydarzeń w poniedziałki i piątki. Maksymalna kwota wsparcia finansowego dla pojedynczego projektu to 4 000 zł brutto – opowiada Katarzyna Buczek.

Oprócz wsparcia finansowego, organizatorzy mogą liczyć na wsparcie i konsultacje pracowników IKM: w działaniach promocyjnych, kwestiach prawnych czy merytorycznych. Z przestrzeni IKM można skorzystać w poniedziałki i piątki między godziną 10.00 a 22.00. Dodatkowo IKM udostępnia bezpłatnie m.in. rzutnik, ekran, siedzenia, stoły, termosy oraz kubki jednorazowe.

Zgłoszenia wydarzeń i projektów z dopiskiem „Otwarty IKM” (w tytule maila lub na kopercie) można składać w nieprzekraczanym terminie do 30 stycznia 2020 roku do godz. 16.00 w formie pisemnej i elektronicznej. Adres mailowy: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl, adres korespondencyjny: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk.

 Szczegółowe informacje, regulaminy oraz wnioski znajdują się na stronie: www.otwarty.ikm.gda.pl.

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej