Zdrowie: Gdynia liderem w dzieleniu się życiem

Zdrowie: Gdynia liderem w dzieleniu się życiem
Fot. Adminstrator

Najwięcej krwi podczas ambulansowych akcji poboru krwi w 2017 roku zebrano pod Urzędem Miasta Gdyni. W ubiegłym roku oddano tutaj krew 581 razy, dzięki czemu do pomorskiego banku krwi wpłynęło ponad 261 litrów życiodajnego leku. Krwi, która posłużyła do ratowania zdrowia i życia ludzi we wszystkich pomorskich szpitalach. 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku dysponuje dwoma ambulansami do poboru krwi, po 4 stanowiska poboru w każdym z nich. Centrum organizuje również stacjonarne zbiórki krwi rozstawiając lotne centra krwiodawstwa m.in. w szkołach średnich i uczelniach.
 
– To dzięki Wam w województwie pomorskim nie brakuje krwi, a wręcz bywają takie okresy w których musimy Was zniechęcać do organizowania kolejnych akcji, czy zachęcać do ich przekładania bo mamy spore zapasy krwi – mówił do organizatorów wyjazdowych akcji poboru krwi Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. – Krew najlepiej magazynować w człowieku, wtedy jest zapewniona jej świeżość. Czasem mamy wysokie zapasy krwi, a czasem jej nam brakuje. Jesteśmy wdzięczni, że zawsze reagujecie na nasze apele – dodaje.

Ambulans pod Urząd Miasta Gdyni w 2017 roku przyjechał 29 razy. Krew oddawali w niej zarówno urzędnicy jak i mieszkańcy naszego miasta. Przy Urzędzie Miasta Gdyni działa klub Honorowych Dawców Krwi, który zrzesza 115 członków. Łącznie z tym, co krwiodawcy–urzędnicy oddali w centrach krwiodawstwa w Gdyni–Redłowie i Gdańsku–Wrzeszczu to nasz ubiegłoroczny wynik to 340 litrów. Założycielką klubu, jego prezes i największą propagatorką oddawania krwi jest Iwona Kondracka.

– Zachęcamy wszystkich do oddawania krwi. To nic nie boli, nic nie kosztuje i jest całkowicie bezpieczne, a ratuje ludzkie życie. Jakbyśmy tego nie robili lekarze byliby bezradni, krew to niezastąpiony lek. Jak dotąd nikomu nie udało się wyprodukować sztucznej krwi i jedynym jej źródłem jest organizm ludzki – mówi Iwona Kondracka, prezes klubu Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta Gdyni, liderka akcji ambulansowych w 2017 roku.  – Cieszymy się, że to właśnie Gdynia i nasz klub są najlepsi nie tylko w Trójmieście, ale w całym województwie pomorskim – dodaje.

Wysokie wyniki zebranej krwi w województwie ma również Oliva Biznes Centre w Gdańsku, firma Intel w Gdańsku oraz gmina Luzino. Z Gdyni dużą ilość krwi przyniosły również akcje przy Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Morskiej, przy gdyńskich komisariatach i w stoczni Nauta. Za promowanie krwiodawstwa został wyróżniony Andrzej Blok z Polskiego Czerwonego Krzyża, wieloletni promotor honorowego krwiodawstwa, a także uczestnik każdej akcji przy Urzędzie Miasta.

W Gdyni najbliższe akcje honorowego krwiodawstwa odbędą się przy szkołach średnich i uczelniach:

– Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (ul. Sambora 48) – 19 lutego w godz. 8.30–13.00

– Zespół Szkół Ekologiczno–Transportowych (ul. Morska 186) – 20 lutego w godz. 8.30–13.00.

– Akademii Morskiej (ul. Morska 81–87) oraz przy Akademii Marynarki Wojennej (ul. Śmidowicza 69) – 21 lutego w godz. 9.00–14.00.

– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (ul. Morska 79) – 26 lutego w godz. 9.00–13.00.

Krew można oddać również w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdyni Redłowie (ul. Powstania Styczniowego 9b). Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godz. 7.15–13.00.

Przy Urzędzie Miasta w Gdyni (na pl. Wolnej Polski) ambulans staje cyklicznie. Kolejna okazja już w za cztery dni. Terminy, kiedy pod Urzędem będzie można oddac krew znaleźć można TUTAJ

Źródło: gdynia.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17616 

Print Friendly, PDF & Email