Wyjątkowy projekt w elbląskim PSONI

Fot. Mateusz Misztal

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Elblągu wraz z partnerami z Francji i Portugalii realizuje projekt „Aquality”, który realizowany jest w ramach programu Erasmus+ Sport.

– Celem tego projektu jest promowanie sportów wodnych dla osób z niepełnosprawnościami, głównie z niepełnosprawnością intelektualną. Skupiamy się w trzech krajach, które partycypują w tym projekcie – mówi Michalina Dulny, koordynatorka elbląskiej części projektu „Aquality” realizowanego w ramach programu Erasmus+ Sport przez partnerstwo organizacji z Francji, Portugalii i Polski.

PSONI we współpracy z Bałtyckim Centrum Nurkowym „Seawave” w Elblągu, jest organizatorem trwającego właśnie drugiego już spotkania międzynarodowego partnerów projektu.

– W każdym z krajów realizowane są tzw. eksperymenty. Nazywamy to eksperymentami, ponieważ naszym zadaniem jest też wypracowanie metodyki pracy z osobami z niepełnosprawnością, żeby wdrażać ich w sposób bezpieczny i dla nich zrozumiały do bezpiecznego użytkowania i działania w wodzie – zaznacza Michalina Dulny. – W ramach projektu mamy cztery spotkania międzynarodowe. To dzisiejsze jest drugim, pierwsze odbyło się we Francji we wrześniu, kolejne będzie również we wrześniu, ale w Portugalii i ostatnie, takie podsumowujące, również we Francji, bo Francja, a dokładniej Departament we francuskiej Bretanii – Finistere, jest koordynatorem naszej pracy – dodaje.

W projekcie biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną – w Polsce są to uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i uczniowie wyższych klas szkoły przysposabiającej do pracy lub szkoły zawodowej. W Elbląskiej części projektu bierze udział 30 osób.

Podczas spotkań międzynarodowych uczestnicy wspólnie uprawiają sporty wybrane przez poszczególnych partnerów. W Portugalii jest to kajakarstwo, we Francji – aquatic walking, a w Polsce nurkowanie oraz wspólny sport – pływanie na SUP (stand-up-paddle).

– Dziś mieliśmy już zajęcia na wodzie. Niektórzy z uczestników – osoby które mają ponad 30 lat – po raz pierwszy wchodzili na coś pływającego po wodzie, to były ogromne emocje – zaznacza Michalina Dulny. – Pływaliśmy na kajakach, i rowerach wodnych, za chwilę płyniemy jeszcze na jezioro Drużno. Natomiast wczoraj i przedwczoraj uczestnicy z Portugalii i z Francji, osoby z niepełnosprawnością, na basenie uczyli się nurkowania. Jutro z kolei jedziemy nad jezioro, na Kaszuby – dodaje, Tam też będą ćwiczenia pływania na kajakach na SUP, a także nurkowania.

Realizatorzy projektu są obecnie w jego połowie i dostrzegli już konieczność pewnych zmian niezbędnych do komfortowego i bezpiecznego korzystania z wymienionych wyżej atrakcji przez osoby z niepełnosprawnością. Są to:

  • potrzeba dostosowania bazy sprzętowej w każdym z krajów (np. w zakresie odpowiedniej wielości strojów – pianek, odpowiedniej i zróżnicowanej wielkości desek SUP),
  • potrzeba odpowiedniego przygotowania kadry wspierającej uczestników podczas aktywności w wodzie oraz opisanie metodyki pracy, która będzie mogła być powielana i dostosowywana,
  • potrzeba włączenia do uprawiania sportów wodnych rodzin osób z niepełnosprawnością.

Projekt potrwa do końca 2024 roku i jest realizowany w ramach programu Erasmus+ Sport.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ WIĘCEJ FOTOGRAFII
Print Friendly, PDF & Email