„Wszyscy jesteśmy nieidealni”

Fot. Mateusz Misztal

W piątek i sobotę odbył się I Malborski Festiwal Integracji Doświadczanie. Wydarzenie miało na celu integrację osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi. Na scenie zaprezentowali się podopieczni SORW, SOSW, ŚDS i WTZ. Wydarzenie uświetnił też m.in. pokaz tańca na wózkach grupy Dancing Wheels Gdynia.

– Dzisiaj chcemy pokazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami i wszyscy jesteśmy nieidealni. Nieidealnie piękni i razem możemy tworzyć – mimo tych wszystkich ograniczeń, barier – piękne rzeczy, wydarzenia artystyczne, spektakle, występy muzyczne. Razem tworzymy kulturę – podkreślała Małgorzata Badziong, kierownik Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska w Malborku podczas oficjalnego rozpoczęcia Festiwalu.

– Doświadczanie pozwala nam zrozumieć drugiego człowieka, a rozumiejąc drugiego człowieka możemy pomagać, możemy się integrować. Kiedyś pewien portugalski pisarz, który został laureatem nagrody Nobla, napisał że „trudnością nie jest życie z bliźnimi, trudnością jest ich zrozumienie”, bo zrozumienie pozwala, żeby to życie było piękne i żebyśmy mogli wspólnie to życie realizować – mówił, rozpoczynając dzisiejsze wydarzenie Marek Charzewski, burmistrz Malborka. – Elementem integracji zawsze jest uśmiech, więc wierzę, że dziś tego uśmiechu nie zabraknie, nie zabraknie wspaniałych emocji, wspaniałej zabawy, wspaniałych doświadczeń. Życzę, żeby każdy dziś wyszedł stąd radosny – dodał.

Z kolei Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, zachęcił do odwiedzenia wystawy prac osób z niepełnosprawnością, którą będzie można oglądać do 5 maja w Galerii Nova w Szpitalu Jerozolimskim.

Po oficjalnym otwarciu wydarzenia, na scenie zaprezentowały się grupy artystyczne, muzyczne i taneczne ze specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, środowiskowego domu samopomocy, warsztatu terapii zajęciowej i specjalnego ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży z autyzmem.

Nie zabrakło także tańca na wózkach. Festiwal odwiedziły bowiem panie z Dancing Wheels Gdynia, które swoje taneczne umiejętności szlifują już od sześciu lat i są pierwszą taką grupą w Polsce.

W muzyczną podróż po poezji śpiewanej zgromadzonych na Placu Jagiellończyka malborczan zabrała niewidoma wokalistka Milena Wiśniewska.

– Festiwal jest częścią projektu, który realizuje Malborskie Centrum Kultury i Edukacji pn. „Niepełnosprawni pełnosprawni w kulturze” dofinansowanego z programu „Kultura bez Barier”. Sam festiwal jest bardzo ważną częścią całego projektu, nie jedyną, ale bardzo dużą. Ten okres majówkowy jest bardzo dobrym momentem, by tę kulturę wynieść na zewnątrz i spotkać się w przestrzeni miasta – mówi Małgorzata Badziong. – Zależało nam bardzo na tym, by całe miasto żyło festiwalem i inne wydarzenia organizowane są np. w Wieży Ciśnień, tam odbywają się warsztaty z malarstwa sensorycznego, w Szkole Łacińskiej jest cała moc warsztatów: mamy warsztaty z rzeźby, warsztaty z Gdańską Galerią Zmysłów, które prowadzą osoby pracujące na co dzień z osobami niewidomymi i tam można się poczuć jak to jest, gdy nie można użyć zmysłu wzroku. Dziś też była otwarta bezpłatnie Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA – dodaje.

– Myślę, że idea jest na tyle piękna, że będziemy się starać, by w ramach możliwości pozyskiwać dofinansowania i tę piękną ideę w mieście kontynuować – wskazuje Małgorzata Badziong. – Bardzo ważna jest integracja, ale wiemy też, że to nie może być tylko integracja wewnątrz środowiska osób z niepełnosprawnością. Oni się bardzo łatwo integrują ze sobą, ale bardzo ważna jest ta integracja osób pełno- i niepełnosprawnych. Mi się bardzo podoba to hasło: „Wszyscy jesteśmy nieidealni”. Ja jestem nieidealna, osoba z niepełnosprawnością jest nieidealna, tyle że w inny sposób. Tylko czy to w czymś przeszkadza? Jak się okazuje w niczym, bo ani w twórczości, ani w byciu kreatywnym, ani w byciu otwartym. Mam wrażenie, że więcej barier jest w nas, osobach zdrowych, niż w osobach z niepełnosprawnością.

O godz. 17:00 odbyła się jeszcze plenerowa wystawa fotografii „NIEwidzialni”. Godzinę później koncert zespołu BIBOBIT, a o godz. 19:00 set DJ Radia Malbork. Festiwal zamknie widowisko laserowe przed budynkiem Szkoły Łacińskiej.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Print Friendly, PDF & Email