Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim

Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim
Fot. pixabay.com

Kojarzy się z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami. Wielkanoc, Pascha, Niedziela Wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie – jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Artykuł na łamach Razem z Tobą pierwotnie ukazał się w 2011 roku.

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne. W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

Niedziela Wielkanocna – nazywana też Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest msza w kościołach która nazwana jest zmartwychwstaniem Jezusa z grobu, sięga ona swymi tradycjami czasów średniowiecza. Po tej mszy rodziny wracają do domów, gdzie w gronie rodzinnym zasiadają do stołu zastawionego śniadaniem. Śniadanie rozpoczyna się składaniem sobie na wzajem życzeń i dzieleniem się święconka z koszyka, którą idzie się w sobotę poświęcić do kościoła. Jednymi z głównych dań na stole wielkanocnym podczas śniadania są takie dania jak: jajka, wędliny, wielkanocne ciasta: baby wielkanocne i mazurki.

Poniedziałek Wielkanocny – bardziej zwany jako Lany Poniedziałek, Śmigus-dyngus  to drugi dzień świąt. W tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Tradycja ta nawiązuje do czasów pogańskich, gdzie polewanie wodą łączyło się z symbolem budzenia się przyrody do życia, i zdolności odnawialnej ziemi do wydawania plonów. Nawet dziś niektórzy gospodarze wychodzą w poniedziałkowy ranek z wodą święconą na swoje pola żeby, je skropić w nadziej na lepsze plony.

HL
Print Friendly, PDF & Email