W Elblągu otwarto Dzienny Dom Senior+

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

Po kilkumiesięcznym remoncie otwarto Dzienny Dom Senior+. Powstał on w miejscu Dziennego Domu Pobytu. Placówka będzie mogła wspierać 70 seniorów.

– Pragnę podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania Dziennego Domu Senior+ – mówiła podczas dzisiejszej uroczystości otwarcia placówki Izabela Misiak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.

Placówka, która działa pod skrzydłami DPS Niezapominajka funkcjonowała wcześniej jako Dzienny Dom Pobytu. W ostatnim czasie, dzięki wsparciu finansowemu rządu i samorządu przeszła remont.

– Mamy w tej chwili możliwość zaopiekowania się kolejną grupą osób. Jak wszyscy widzimy, jesteśmy w Europie tym krajem, w którym seniorów przybywa, a jeśli seniorów przybywa, to trzeba mieć możliwość wsparcia tych osób i wierzę, że ten Dom, który jest od wielu lat w dobrych rękach, będzie te osoby wspierał – zaznaczył Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali. To jest kolejny temat, który poprawia jakość życia naszych mieszkańców. (…) Mam nadzieję, że będzie to miejsce, do którego nasi seniorzy chętnie będą przychodzić – dodał.

W trakcie trwającego kilka miesięcy remontu, odnowiono większość pomieszczeń. Na renowację czekają jeszcze dwa pokoje. Dzienny Dom Pobytu będzie mógł wspierać 70 osób.

– Bardzo się cieszę, że doczekaliśmy się tej chwili. Chwili otwarcia Dziennego Domu Senior+. To dla nas i dla naszych seniorów ważna i wzniosła chwila. Jesteśmy tu dla nich i wszystko co robimy, robimy z myślą o dobru naszych podopiecznych. Dbamy o to, by czuli się oni tu jak u siebie w domu. Wspólnie z uczestnikami stwarzamy tu atmosferę opartą na wzajemnym zaufaniu, szacunku i wsparciu – wskazała dyrektor Dziennego Domu Senior+ Jelena Cubrych. – Dzienny dom to jest miejsce, w którym seniorzy spędzają dużo wolnego czasu. Tu otrzymują ciepłe posiłki, tu mają towarzystwo życzliwych sobie osób. Tu nawiązują się przyjaźnie, zapomina się o chorobach i ułomności, a uzyskuje się wiarę w siebie i chęć do dalszych działań – dodała.

W skład zespołu Dziennego Domu Senior+ wchodzą opiekunowie, terapeuci zajęciowi, rehabilitant oraz kierowca.

– Dbamy nie tylko o to, by udzielić seniorom wsparcia, ale również zorganizować im czas wolny, dbając o kondycję fizyczną naszych podopiecznych. Przeprowadzamy wiele zajęć terapeutycznych. Organizujemy różnego rodzaju imprezy: imieninowe, urodzinowe. Bierzemy udział w projektach i imprezach związanych z seniorami. Organizujemy też bale taneczne, które bardzo kochają nasi podopieczni i na które z niecierpliwością czekają – zaznacza Jelena Cubrych.

W placówce odbywają się także warsztaty plastyczne, kulinarne, komputerowe, edukacyjne, zajęcia sportowe i rekreacyjne. Realizowane są także spotkania ze specjalistami w zakresie zdrowia czy bezpieczeństwa.

– W tym roku również zaplanowany jest Dzień Otwartych Drzwi. W tym dniu seniorzy mogą przyjść do naszej placówki ze swoimi bliskimi. Będzie można zobaczyć jak działamy i poznać warunki przyjęcia do placówki. Nasze działania są kierowane do seniorów o różnym stopniu samodzielności – wyjaśnia Jelena Cubrych.

Na remont placówki wydano ok. 38O tys. zł ze środków przekazanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu Sanior+ oraz ok. 210 tys. zł z budżetu elbląskiego samorządu.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Print Friendly, PDF & Email