Trzecia odsłona Sprzątania Świata. Czas na gdańskie firmy oraz instytucje!

Trzecia odsłona Sprzątania Świata. Czas na gdańskie firmy oraz instytucje!
Thirdman / pexels

Gdańsk postawił na cykliczność popularnej akcji Sprzątania Świata oraz integrację wokół jej idei możliwie najróżniejszych środowisk. Po kajakarzach i rodzinach, tym razem do działań zaproszone zostały odpowiedzialne marki, przedsiębiorstwa, organizacje i podmioty publiczne. Wszystko to w ramach trzeciej odsłony akcji, która potrwa od 21 sierpnia do 17 września.

Głównym celem jest budowa proekologicznego efektu skali, a także edukacja wszystkich tych, którym leżą na sercu dobro środowiska i estetyka naszego miasta. Nie ma wątpliwości, że takich zaangażowanych podmiotów  w Gdańsku nie brakuje, więc organizatorzy gorąco zapraszają wszystkich do wspólnego działania.

Akcje Sprzątania Świata są powszechną inicjatywą społeczną organizowaną na całym świecie. W Gdańsku taka inicjatywa koordynowana jest przez Czyste Miasto Gdańsk, które poza wsparciem mieszkańców, wyrażających potrzebę zorganizowania akcji na własną rękę, organizuje również własne wydarzenia poświęcone oczyszczaniu terenów miejskich z zalegających tam odpadów. Dotychczas odbyły się dwie edycje akcji Sprzątania Świata 2023 – rodzinna i wodna. Pierwsza z nich dedykowana była wszystkim mieszkańcom Gdańska, którzy bez względu na wiek, mogli przyjść całymi rodzinami i wziąć udział we wspólnym sprzątaniu dzielnicy Jasień, Ujeścisko – Łostowice i Orunii Górnej-Gdańsk Południe (co roku wybierane są inne dzielnice miasta). Druga skupiała się na oczyszczaniu Motławy z pokładu kajaka i jej obrzeży w Przystani Żabi Kruk. Ta odsłona pokazała, że swój czas wolny można spędzić nie tylko przyjemnie, ale i pożytecznie.

Trzecia odsłona akcji Sprzątania Świata dedykowana jest wszystkim firmom, instytucjom, fundacjom czy organizacjom pozarządowym i ma zachęcić pracowników, aby w ramach wolontariatu pracowniczego posprzątali świat.

– Naszym priorytetem jest przede wszystkim edukacja w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, gospodarki obiegu zamkniętego oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszymy negatywny wpływ na środowisko naturalne – wyjaśnia Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. – Tym razem chcemy dotrzeć do firm większych, średnich, jak i tych mniejszych, aby w ramach wolontariatu pracowniczego oczyścić najbliższy teren w okolicy. Liczy się wspólny cel. Już po zeszłorocznej akcji widzimy, że firm chętnych do sprzątania nie brakuje. Zgłaszały się do nas rozmaite branże (np. Bioderma, McDonald’s, Northvolt, Robyg), jak i jednostki organizacyjne miasta np. Gdański Ogród Zoologiczny, Biuro Rozwoju Gdańska czy Gdańskie Usługi Komunalne. Mamy nadzieję, że również w tym roku zgłosi się do nas liczne grono zainteresowanych inicjatywą, do czego serdecznie zachęcamy i zapraszamy. Oczywiście i w tym roku podczas akcji nie zabraknie przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku – dodaje Kryszewski.

Jak wziąć udział w akcji?

Założenia akcji są bardzo proste. Organizacja, która zadeklaruje udział w inicjatywie, powinna przesłać zgłoszenie na adres e-mail: malwina.rekowska@gdansk.gda.pl, podając podstawowe informacje tj.:

  • nazwę firmy, fundacji, stowarzyszenia lub innej instytucji chętnej do wzięcia udziału w akcji
  • kontakt do koordynatora akcji ze strony firmy
  • wytypowany dzień przeprowadzenia akcji sprzątania w terminie pomiędzy 21 sierpnia – 17 września
  • przewidywaną godzinę rozpoczęcia i zakończenia akcji
  • dzielnicę, w której akcja ma zostać przeprowadzona
  • obręb i numer działki, która ma być sprzątana lub, jeśli nie jest to możliwe, zdjęcie z oznaczonym pinezką terenu na mapie Google. Warto też zrobić wcześniejsze rozeznanie terenu na Interaktywnym Planie Gdańska, gdzie dokładnie widać tereny miejskie oznaczone kolorem żółtym na mapie własności (odpady z terenów prywatnych nie będą odbierane)
  • planowany punkt pozostawienia zebranych odpadów, który potwierdzony zostanie z organizatorem. Wszystkie odpady zebrane po akcji powinny zostać pozostawione w pasie drogowym na terenie gminnym w ustalonym wcześniej miejscu w sposób nieutrudniający poruszanie się pieszym i pojazdom,
  • szacunkową liczbę uczestników.

– Po zweryfikowaniu terenu, który ma być sprzątany i ustaleniu dokładnego punktu pozostawienia odpadów, a także przesłaniu zapotrzebowania na asortyment niezbędny do przeprowadzenia akcji, firma otrzyma od nas worki i rękawice – mówi Olga Goitowska Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. – Organizujemy także odbiór zebranych po akcji odpadów bez dodatkowych opłat. Zróbmy razem coś ważnego i pożytecznego. Posprzątajmy wspólnie odpady, które niszczą nasz urokliwy krajobraz Gdańska. Czas przejąć odpowiedzialność i działać. Taka akcja sprzątania na świeżym powietrzu będzie również świetną odskocznią i oderwaniem umysłu od pracy przy komputerze, a także okazją do ruchu na świeżym powietrzu i integracji pracowników.

W przypadku pytań można kontaktować się bezpośrednio z koordynatorem akcji pod nr tel. 58 323 70 64.

Nie trzeba wiele, aby przysłużyć się środowisku naturalnemu, wystarczą dobre chęci i trochę pozytywnej energii.

W przypadku dużej ilości zgłoszeń przypadających na jeden dzień, możliwe jest wybranie innego dogodnego terminu po wcześniejszym ustaleniu przez obie strony.

Paulina Chełmińska
Print Friendly, PDF & Email