Toruń: Rodzinny Dzień Profilaktyczny w Młynie Wiedzy

Toruń: Rodzinny Dzień Profilaktyczny w Młynie Wiedzy
Mat. prasowe

26 sierpnia 2023 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na piknik „Pasjonauci. Rodzinny Dzień Profilaktyczny”. To doskonała okazja, aby zapoznać się z bogatą ofertą spędzania wolnego czasu w Toruniu, a także wziąć udział w działaniach z szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień behawioralnych.

– Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest miejscem, które z powodzeniem może realizować (i realizuje) działania profilaktyczne – twierdzi Monika Wiśniewska, dyrektor Młyna Wiedzy. – Zwłaszcza w zakresie uzależnień behawioralnych, takich jak uzależnienie od mediów społecznościowych, internetu, komputera czy gier. Poprzez piknik chcemy wskazać, zarówno rodzicom, jak i dzieciom, że istnieją atrakcyjne alternatywy dla świata cyfrowego w formie zajęć pozaszkolnych, warsztatów naukowych czy kulturalnych.

W trakcie wydarzenia będą prowadzone konsultacje i warsztaty profilaktyczne dla rodziców i opiekunów, a dzieci/młodzież będzie mogła w tym czasie zapoznać się z formami spędzania wolnego czasu, oferowanego przez toruńskie publiczne i niepubliczne placówki edukacyjne, kulturalne i kluby sportowe. – Przygotowane przez nas działania edukacyjne w zakresie profilaktyki odnoszą się do trzech rodzajów strategii profilaktycznych realizowanych na poziomie profilaktyki uniwersalnej – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Wzmacnianiu umiejętności wychowawczych rodziców i opiekunów poprzez zachęcenie ich do aktywnego udziału w programie profilaktycznym. Wzmocnieniu więzi dziecka z rodzicami oraz kształtowania umiejętności życiowych – wyjaśnia.

Piknik „Pasjonauci” odbędzie się 26 sierpnia w godz. 11:00-17:00 na parkingu przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1, ul. Władysława Łokietka 5, Toruń). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do zabawy dużymi klockami z pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”, obserwacji owadów i roślin pod lupami, zabawy „stolikowymi” eksponatami. Nie zabraknie baniek mydlanych. Dostępne będzie również stoisko informacyjne, na którym będzie można zapoznać się z propozycjami centrum nauki na nowy rok szkolny.

Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici (Uniwersytet Dziecięcy przy UMK) zaprasza na spotkanie ze studentami Instytutu Medycyny Weterynaryjnej, którzy przeprowadzą warsztaty z pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Uczestnicy dowiedzą się, jak zatamować krwawienie u swojego pupila, jak wyjąć kleszcza, w jaki sposób poprawnie założyć opatrunek i co zrobić, gdy pupil zwymiotuje lub zje kanapkę razem z foliowym opakowaniem.

Doktoranci z Instytutu Biologii przygotują dla uczestników namiastkę laboratorium, w którym pokażą m.in. mikroskop świetlny z utrwalonymi preparatami, izolację barwników roślinnych z liści, prace z pipetą. Nie zabraknie opowieści o egzotycznych owadach (z gościnnym udziałem straszyków) oraz możliwościami drukarek 3D. 

Akademicki Związek Sportowy (AZS UMK Toruń) będzie promował wioślarstwo. Dla uczestników przygotował ćwiczenia na ergometrze wioślarskim. 

OPP Dom Harcerza pokaże jak w prosty sposób można stworzyć zawieszki z drewnianych serc. 

Centrum Kultury Dwór Artusa przygotowało warsztaty kreatywne. 

Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP zaplanowała promocję idei harcerstwa oraz zagadki i zadania harcerskie.

Promowany będzie również wolontariat w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. 

Klub Karate Tradycyjnego Kumade zaprezentuje pokaz walk karate oraz podstawowe chwyty.

Do tworzenia małych i dużych konstrukcji z wykorzystaniem klocków LEGO zapraszają Bricks 4 Kidz oraz Fundacja JR Bricks. 

Toruńska Szkoła Szermierki zaprezentuje pokazy szermiercze oraz umożliwi zapoznanie się z podstawami szermierki. 

Toruńskie Anioły będą promowały siatkówkę, nie zabraknie szansy na rozmowę z psychologiem sportu. 

Apator chce promować sport żużlowy i zaprasza na spotkania z zawodnikami różnych sekcji wiekowych. 

Iron Skills przygotowali pokazy tańca break dance, połączone z nauką podstawowych ruchów. 

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na warsztaty modelarskie i zajęcia plastyczne związane z tworzeniem mapy.

Do wspólnej gry w giga szachy, animacji z maskotką i rysowania na piłce zaprosi Tutore.

Nie zabraknie zajęć kreatywnych od Smile Events.

W budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) o godz. 11:00, 13:00 i 15:00 odbędą się bezpłatne warsztaty profilaktyczne dotyczące uzależnień behawioralnych, kierowane do rodziców i opiekunów. W jednym spotkaniu może wziąć udział maksymalnie 50 osób.

Program pikniku „Pasjonauci. Rodzinny Dzień Profilaktyczny” jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

***

Działanie jest realizowane w ramach programu zapobiegania uzależnieniom behawioralnym u dzieci, młodzieży i dorosłych podczas imprez cyklicznych i profilaktycznych wydarzeń specjalnych prowadzonych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w 2023 roku.

Mat. prasowe

Działanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email