„Ten dom zawsze daje radość”

„Ten dom zawsze daje radość”
Fot. Adminstrator

W Domu Pomocy Społecznej już od 2014 roku organizowane są uroczyste gale, podczas których mieszkańcy otrzymują wyróżnienia w różnych kategoriach. Tegoroczna „Gala Niezapominajki” wyłoniła aż 59 zwycięzców.

Budynek DPS przy ul. Toruńskiej przyciągnął wielu na to wydarzenie, w dużej sali zgromadzili się dyrekcja, pracownicy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Uroczystą galę otworzył Kierownik Zespołu Rehabilitacyjnego – Rafał Florek. Następnie publika obejrzała krótki spot upamiętniający wcześniejsze uroczystości i ich laureatów.

Pierwsza kategoria, w której wręczano nagrody, nosiła tytuł „Pomocni innym”. Skierowana była do mieszkańców, którzy w sposób bezinteresowny wspierają innych podopiecznych w z pozoru codziennych, błahych i niezauważalnych czynnościach, takich jak robienie zakupów czy poruszanie się. Jej laureatami zostali: Józefa Orzechowska, Danuta Krokowska, Stanisława Niewiadomska, Danuta Cichowicz, Sławomir Chyliński, Maria Nadolska, Józef Cybulski i Rajmund Waleszczak.

Następna kategoria „Pożyteczni zawodowcy” odnosiła się do mieszkańców wspomagających prace domu, na przykład przy aktualizowaniu tablic informacyjnych, kalendarza imieninowego czy wszelakich dekoracjach. Wyłowiono aż 14 laureatów: Alina Więckowska, Sabina Zielonka, Irena Kozakiewicz, Grażyna Bukowska, Józefa Orzechowska, Tadeusz Suchar, Irena Snopczyńska, Alfons Pepliński, Elżbieta Jachimowicz, Edmund Modrzejewski, Roman Fiszer, Mirosław Michniewicz, Mieczysław Kusak oraz Andrzej Buttner.

Zanim poznaliśmy zwycięzców trzeciej kategorii „Promocja Niezapominajki”, zebrana publiczność miała możliwość obejrzeć zrealizowane w celach promocyjnych projekty. Był to między innymi humorystyczny teledysk nawiązujący do znanych i lubianych filmów tj.: „Dirty Dancing”, „Ojciec chrzestny”, „40-latek”, „Titanic”, „Czterej pancerni i pies” czy „Pogromcy duchów”. Wideo powstało przy współpracy DPS z wieloma elbląskimi organizacjami oraz Szkołą Podstawową nr 11. Laureatami tej kategorii pozostali: Alina Więckowska, Jan Kulik, Józefa Orzechowska, Halina Podgajecka, Irena Snopczyńska, Krystyna Orędowicz, Elżbieta Jachimowicz, Irena Kozakiewicz, Marian Pawłowski, Roman Fiszer, Krzysztof Kosznik, Andrzej Buttner, Sławomir Chyliński, Ryszard Szumowski, Mieczysław Kusak i Waldemar Sprawski.

Następna kategoria to kategoria niezwykła, mianowicie jej laureatów wyłonili sami mieszkańcy. W demokratycznych wyborach podopieczni domu, kierując się indywidualnym kryterium, wybrali Andrzeja Buttnera, który został wyróżniony jako jedyny.

Przerywnikiem i chwilą wytchnienia między kolejnymi wręczeniami nagród był kolejny pokaz medialny, tym razem z „Projektu Kalendarz”. Wideo przedstawiało przeprowadzone w listopadzie 2018 roku warsztaty plastyczne z okazji Halloween, w którym udział wzięli mieszkańcy DPS oraz uczniowie szkoły podstawowej. Piąta kategoria „Wizerunek domu” skierowana była do podopiecznych, którzy chętnie uczestniczą w wyjazdach reprezentujących dom i dbają o jego dobre imię.

– To jak nas spostrzegają inni, zależy przede wszystkim od nas samych, to nasze starania i zaangażowanie jest najlepszym wizerunkiem nas, naszego domu, naszej Niezapominajki – podkreślała jedna z prowadzących. W tej kategorii wyróżnieni zostali: Irena Kozakiewicz, Zofia Szmuda, Irena Snopczyńska, Tadeusz Suchar, Elżbieta Jachimowicz, Grażyna Bukowska, Roman Fiszer, Jadwiga Żyśko, Marian Pawłowski, Maria Wojtas, Mieczysław Kusak, Sabina Zielonka, Józefa Orzechowska oraz Jan Baranowski.

Na tegorocznej gali organizatorzy postanowili wprowadzić nową kategorię zatytułowaną „Mol książkowy”, skierowaną do mieszkańców szczególnie lubujących książki i niezapominajkową bibliotekę. Laureatami zostali ci, którzy na swoim koncie mają kilka bądź kilkanaście książek przeczytanych w 2018 roku. Molami książkowymi DPS zostali: Jadwiga Żyśko, Halina Podgajecka, Krystyna Szczypińska, Mieczysław Kusak i Lucjan Zakowicz.

– Są wśród nas osoby, które zawsze chętnie biorą udział we wszystkich wydarzeniach i działaniach odbywających się zarówno w naszym domu, jak i w domu na ul. Owocowej. Same bez specjalnego zachęcania angażują się w życie naszej społeczności, nie oczekując nic w zamian. Osoby te w dniu dzisiejszym zostały wyróżnione nie w jednej, ale w kilku kategoriach – tymi słowy konferansjerka zapowiedziała ostatnią, siódmą kategorię „Wyróżnienie specjalnie”. Zwycięzcami zostali Józefa Orzechowska oraz Mieczysław Kusak.

Wszyscy laureaci tegorocznej gali otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki z rąk dyrektora placówki Marka Guldy. Uwieńczeniem wydarzenia był występ zespołu „Lazaruski”, który grając na trąbkach, saksofonie, perkusji i keyboardzie wykonał kultowe przeboje typu: „Cyganeczka Zosia”, „Cicha Woda” czy „Baju baj”.

W rozmowie z laureatkami – Ireną Kozakiewicz, mieszkanką DPS od 24 lat wielokrotnie wyróżnianą oraz Aliną Więckowską, podopieczną od roku, która po raz pierwszy otrzymała nagrodę – dowiadujemy się, że tegoroczna gala bardzo się podobała. Mieszkanki wielokrotnie podkreślały, że DPS jest bardzo dobrze dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Sala do rehabilitacji, hydromasaży, duże podwórze, a także sklepik po zniżonych, dostosowanych cenach to tylko niektóre pozytywne warianty domu.

– Czym człowiek więcej pracuje, czym mniej stęka, czym bardziej pokonuje swoje problemy fizyczne, tym dłużej się żyje. Trzeba być otwartym do ludzi, mieć dużo radości i dużo serca, i tutaj to jest – podsumowuje Alina Więckowska.

Kliknij zdjęcie poniżej i zobacz fotorelację z wydarzenia: 

Print Friendly, PDF & Email