„Ta inwestycja przeniosła szpital w XXI wiek”

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

W poniedziałek (18 grudnia) w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu oficjalnie otwarty został zupełnie nowy blok operacyjny. Budowa kosztowała 50 mln zł.


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

– Na ten projekt dostaliśmy dofinansowanie z RPO, otrzymaliśmy też dofinansowanie z urzędu miasta, zaangażowaliśmy też własne środki, ale od samego początku wiedzieliśmy, że nie będzie to łatwe zadanie, choćby z tego powodu, że budowa bloku operacyjnego to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie, które niestety skomplikowało nam się jeszcze bardziej, ponieważ mieliśmy COVID-19, później niestety wybuchła wojna w Ukrainie, kolejnym problemem było zejście wykonawcy z placu budowy i jeszcze do tego wszystkiego dołączyła szalejąca inflacja, która bardzo podniosła nakłady finansowe na to przedsięwzięcie – mówi dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu Mirosław Gorbaczewski. – Był to dla nas niezwykle ważny projekt, wiedzieliśmy, że musimy go zrealizować. (…) Ta inwestycja przeniosła nasz szpital w XXI wiek. Jest to blok niesamowicie dobrze zrealizowany i muszę powiedzieć, że spełnił wszystkie obowiązujące standardy, co przełoży się na podniesienie jakości leczenia naszej placówki, a także na poprawę komfortu pracy naszych pracowników – dodaje.

Po zejściu pierwszego wykonawcy z placu budowy prace kontynuowało konsorcjum elbląskich firm. Koszt budowy bloku wraz z wyposażeniem zamknął się w kwocie 50 mln zł.

Blok Operacyjny wyposażony jest w pięć sal operacyjnych, nowy sprzęt medyczny i centralną sterylizatornię wraz z pełnym wyposażeniem oraz 7-łóżkową salę wybudzeniową.

W skład bloku operacyjnego wchodzą również pomieszczenia przygotowania pacjenta i personelu, pomieszczenia administracyjne, techniczne, socjalne oraz komunikacja. Nowy blok połączony jest z budynkiem głównym szpitala 3 poziomowym łącznikiem z dwoma windami. Powierzchnia użytkowa nowego budynku wynosi 2 284 m². Do nowego bloku operacyjnego wybudowano także drogę zakończoną parkingiem na 40 miejsc.

– Jest to rzadka okazja do obejrzenia naszego bloku operacyjnego bez zakładania historii choroby. Nikomu nie życzę, by znalazł się w tym miejscu jako pacjent. Chcę jednak państwa zapewnić, że gdybyście – nie daj Boże – znaleźli się w tym miejscu jako pacjenci, to będziecie leczeni w najlepszych możliwych warunkach – na miarę XXI wieku – zaznacza Jacek Wójcik v-ce dyrektor szpitala. – Dwie sale przeznaczone są dla pacjentów oddziału urazowo-ortopedycznego, jedna sala dla pacjentów oddziału chirurgicznego, jedna dla pacjentów pododdziału chirurgii ręki i jedna sala dla pacjentów chirurgii dziecięcej. Te piony w 2022 roku wykonały ok. 5 tys. zabiegów operacyjnych, czyli średnio dziennie wykonuje się 14 zabiegów na bloku operacyjnym. Do tej pory nasze oddziały zabiegowe były podzielone między budyniem na ul. Żeromskiego i na Komeńskiego, w tej chwili w ramach tej konsolidacji wszystkie oddziały zabiegowe będą się znajdowały w tym głównym budynku przy ul. Komeńskiego i będą korzystały z tego bloku operacyjnego.

Jak dodaje dr Wójcik, to przypisanie sal nie jest stałe i wynika głównie z wyposażenia jakie znajduje się na każdej z nich. Sale operacyjne będą też udostępniane dla innych oddziałów.

– Powiem szczerze, że gdyby tych pieniędzy (unijnych – przy. red.) nie było, to pewnie tej inwestycji też by dziś nie było, bo niestety z samego budżetu miasta i pieniędzy szpitala, byłoby to nie możliwe – podkreśla Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Gratuluję panu dyrektorowi i całemu zespołowi, bo zrealizować w tej chwili inwestycje, przy tej inflacji i zmieniających się cenach materiałów budowlanych nie jest łatwo, a jeszcze zszedł wykonawca, który utrudnił sprawę, a trzeba było zakończyć ten projekt do końca roku – dodaje.

Budowa Bloku Operacyjnego realizowana była w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu” i finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9, budżetu miasta i środków własnych szpitala.

Print Friendly, PDF & Email