Świąteczny uśmiech dla sopockiego seniora

Świąteczny uśmiech dla sopockiego seniora
Fot. MOPS Sopot

Okres świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie starają się, aby również osoby potrzebujące: dzieci i rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji, osoby starsze, samotne, bezdomne, poczuły tę niezwykłą atmosferę. Każdego roku włączają się w przygotowanie akcji oraz paczek świątecznych, a także odwiedzają osoby samotne i niesamodzielne.

– W tym świątecznym okresie szczególną uwagę chcemy zwrócić na samotne osoby starsze. Na co dzień otrzymują niezbędne wsparcie, m.in. usługi opiekuńcze, wyżywienie, dofinansowanie do leków czy ogrzewania mieszkania – podkreśla Marlena Jasnoch, z-ca dyrektora sopockiego MOPS-u. – Ale chcemy im ofiarować coś więcej, aby również oni mogli poczuć ten wyjątkowy nastrój.

Podczas organizowanych w szkołach warsztatów „Bliżej starości”, które mają na celu uwrażliwienie młodych ludzi na osoby starsze, narodził się pomysł na międzypokoleniową akcję „Świąteczny uśmiech dla seniora”. Pracownicy Działu Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym, na podstawie rozmów z osobami starszymi, przygotowali listy z rzeczami, które sprawią im radość. Znalazły się tu m.in. artykuły gospodarstwa domowego, kołdra, poduszki, ciepłe kapcie, a nawet farby i akcesoria do malowania.

Listy trafiły do młodych ludzi – licealistów i studentów oraz pracowników Sopoteki, którzy przygotowali paczki dla wybranych seniorów. Wraz z pracownikami MOPS-u odwiedzili osoby starsze, przekazując im podarunki oraz to, co najcenniejsze – serdeczny uśmiech oraz odrobinę wspólnie spędzonego czasu.

Wizyta u pani Anieli

Uczniowie Sopockiego Autonomicznego Liceum przygotowali m.in. prezent dla pani Anieli, której pasją jest malowanie. 80-latka lubi malować przede wszystkim kwiaty oraz przyrodę. Ze skromnej emerytury nie zawsze wystarcza jej na farby. Licealiści zrobili Pani Anieli miłą niespodziankę przynosząc jej farby i płótna, by mogła realizować swoje artystyczne pasje. Upiekli również świąteczne babeczki, a do prezentu dołączyli modny ciepły sweter. Pani Aniela była wzruszona wizytą niezwykłych gości, a przede wszystkim możliwością rozmowy z młodzieżą. Licealiści podziwiali obrazy wykonane przez panią Anielę, która pokazała również swoje zdjęcie z młodych lat. Rozmawiali o szkole, zainteresowaniach i codziennych sprawach.

Młodzi ludzie chętnie zaangażowali się w akcję „Świąteczny uśmiech dla seniora” organizowaną przez sopocki MOPS po raz pierwszy. Również grupa studentów z Koła Naukowego Finansów Behawioralnych Uniwersytetu Gdańskiego wybrała kilka listów i przygotowała paczki, aby sprawić radość seniorom. Były to osoby samotne, schorowane, objęte usługami opiekuńczymi.

Świąteczne akcje na rzecz sopockich seniorów

„Świąteczny uśmiech dla seniora” to nie jedyna akcja na rzecz sopockich seniorów. Każdego roku, już od 25 lat, w Wigilię grupa kilkudziesięciu wolontariuszy odwiedza w domach osoby potrzebujące, które znajdują się pod opieką sopockiego MOPS, m.in. dzieci oraz seniorów. W przygotowanie i rozwożenie paczek angażują się całe rodziny, zachęcają znajomych, zaprzyjaźnione firmy, szkoły. W czapkach Mikołaja wręczą paczki, składają życzenia, dzielą się opłatkiem i dobrym słowem.

– Najbardziej wzruszające są spotkania ze starszymi samotnymi osobami – mówi Jakub Gorski, koordynator akcji „Zostań św. Mikołajem”. – Dzieci czekają na prezenty, a seniorzy na kogoś, z kim mogą porozmawiać. To właśnie u osób starszych czasem się zasiedzimy, rozmawiając przy herbacie. To dla nich bardzo ważne, że w ten szczególny dzień ktoś ich odwiedzi.

Co roku też w Sopocie odbywa się spotkanie wigilijne dla 100 samotnych seniorów, gdzie przy dźwiękach kolęd dzielą się opłatkiem, spożywają wigilijne potrawy oraz dostają świąteczne upominki. Uroczystość od 14 lat organizuje Polski Komitet Pomocy Społecznej w Sopocie wspólnie z Urzędem Miasta Sopotu oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sopocie.

Najcenniejszym prezentem dla samotnych seniorów jest wspólnie spędzony czas oraz uśmiech i życzliwość, które dają im poczucie, że ktoś o nich pamięta.

Źródło: sopot.pl
Fot. MOPS Sopot
Print Friendly, PDF & Email