Studia za granicą - studencki sposób na kryzys?

Studia za granicą - studencki sposób na kryzys?
Fot. Adminstrator

Nie jeden maturzysta otwierający oczy o poranku, mając świadomość rychłego wkroczenia w życie studenckie zaczyna się zastanawiać: studiować czy pracować, zwłaszcza teraz kiedy wiele państw tkwi w głębokim kryzysie, ale i w momencie kiedy możemy swobodnie studiować za granicą.

Zdrowy rozsądek podpowiada, że w czasach, jakie nastały warto skupić się na nauce, ponieważ o ambitnym zajęciu, bez studiów, za dobre pieniądze, można tylko pomarzyć.

W większości europejskich krajów uniwersytety stoją otworem, kusząc do wejścia w ich progi nowych kandydatów. Komunikatywna znajomość angielskiego otwiera nam drzwi do studiowania w wielu państwach. Studia w języku angielskim prowadzą między innymi uczelnie z takich krajów jak: Czechy, Dania, Irlandia, Holandia, Norwegia czy Wielka Brytania. Kraje skandynawskie biją od jakiegoś czasu triumf, zachęcając nie tylko ofertą edukacyjną, ale ogromnymi możliwościami na znalezienie dobrej pracy w trakcie, jak i po skończeniu studiów. Ale oprócz Danii, czy Norwegii warto też pomyśleć o tych państwach, gdzie poczujemy się niemalże jak u siebie, czyli Wyspy Brytyjskie.

Skandynawia górą, w porównaniu z Anglią, gdzie za naukę przyjdzie nam zapłacić i to całkiem nie mało, bo ponad 3000 funtów rocznie w przypadku studiów pierwszego stopnia. Łatwiej będzie w Irlandii, ale tylko dla osób, które naukę na uczelni wyższej rozpoczną po raz pierwszy, ponieważ właśnie w Irlandii postudiują za darmo. I co ciekawe, jak twierdzi Agnieszka Tercz, odpowiadając na pytanie wysłane do serwisu www.studiazagranica.pl: „Program eduABROAD” oferuje możliwość studiowania w Anglii, Danii, Holandii i Irlandii. W ostatnich latach najbardziej popularna wśród kandydatów była Dania, ale aktualnie Anglia, czy też Irlandia są wybierane równie często”.

Przyjrzyjmy się procedurom studiowania w Irlandii

W Irlandii studenci, również ci z Polski, mają do wyboru 34 uczelnie wyższe oraz 25 uczelni prywatnych. Największym centrum studenckim w Irlandii jest Dublin, znajdują się tam dwie najbardziej prestiżowe uczelnie: Trinity College i National University of Dublin.

Nauka na uczelniach wyższych w Irlandii jest bezpłatna dla osób będących obywatelami Unii przez co najmniej trzy lata, studiujących na jednym kierunku. Każde następne studia, realizowane równolegle lub po zakończeniu pierwszych, są płatne.

UWAGA! Polacy od tego roku są objęci programem „Free fee”, który zwalnia studentów z opłat czesnego na uczelniach publicznych, mimo że Polska nie ma trzy letniego stażu w UE.

Studia w Irlandii są drogie, w zależności od kierunku ich ceny wahają się od 2,5 do 7 tysięcy euro. Najtańsze są kierunki humanistyczne, a najdroższe informatyczne i medyczne. Oczywiście w mniejszych miastach i na uczelniach mało prestiżowych opłaty są niższe.

Przykładowe opłaty za studia na najbardziej prestiżowym uniwersytecie – Trinity College: matematyka – 5043 euro, medycyna – 5822 euro, stomatologia – 6548 euro.
Odmiennie niż w Polsce, studenci uczelni artystycznych nie muszą płacić za dostęp do potrzebnych na zajęciach materiałów plastycznych.

Rekrutacja
Student musi okazać potwierdzenie przyjęcia na studia przez irlandzką uczelnię, a także wykazać, że ma dość środków na utrzymanie się, ok. 10 – 12 tysięcy euro na rok.
Polska matura (po przetłumaczeniu) jest zazwyczaj w Irlandii honorowana. Warto wiedzieć, że podczas rekrutacji liczą się nie tylko oceny z poszczególnych przedmiotów, ale także szczególne osiągnięcia kandydata, zainteresowania pozaszkolne.

Każda uczelnia ma trochę inne wymagania, szczegółów najlepiej szukać na stronach internetowych szkół. Najczęściej jednak przyjęcia na studia odbywają się na zasadzie konkursu świadectw ukończenia szkoły średniej (Leaving Certificate) oraz oceny działalności pozanaukowej.

Potrzebne dokumenty. Co, gdzie i jak?
Dokumenty aplikacyjne należy składać do Central Applications Office ([url]http://www.cao.ie[/url]) czyli do organizacji koordynującej przyjmowanie studentów. Studenci mogą zapisywać się jednocześnie na dziesięć kursów proponowanych na stronach CAO. Dokonywanie zmian w wybranych kursach jest bezpłatne w okresie od maja do lipca.

Koszty rekrutacyjne
CAO daje możliwość złożenia formularzy za pośrednictwem Internetu – opłata 30 euro. Przesłanie dokumentów pocztą, to koszt 40 euro.

Terminy składania aplikacji i wyników
Aplikacje powinny być złożone do 1 lutego, dostarczenie ich w drugim, rezerwowym terminie do 1 maja, wiąże się z wyższymi opłatami.

Niektóre z uczelni przeprowadzają dodatkowe egzaminy wstępne dla kandydatów, w zależności od popularności kierunku i uczelni. Wyniki egzaminów i listy przyjęć na studia ogłaszane są zazwyczaj 17 sierpnia.
Dużo informacji odnośnie ubiegania się o miejsce na irlandzkiej uczelni, można znaleźć na stronach internetowych www.educationireland.ie oraz [url]http://www.education.ie[/url].

Rok akademicki
Rok akademicki rozpoczyna się pod koniec września lub na początku października, a kończy się w czerwcu. Osoby, które chcą rozpocząć naukę wraz z rozpoczęciem roku akademickiego muszą złożyć dokumenty do 1 lutego (awaryjnym terminem jest 1 maja, z tym, że wówczas student ponosi większe koszty).

Koszty utrzymania, mieszkanie
Irlandia jest najdroższym krajem w strefie euro. Koszty miesięcznego utrzymania, przy dość skromnym życiu, to około 1000 euro. Największy wydatek stanowią koszty związane z mieszkaniem; akademiki, które są tańszą formą zakwaterowania, przyznawane są głównie studentom z niższych lat i w dodatku jest ich bardzo mało w porównaniu do osób starających się o przydział miejsca. Zazwyczaj jest to w granicach ok. 70 euro tygodniowo.

Wynajęcie mieszkania, czy pokoju jest oczywiście droższe. Znalezienie mieszkania do wynajęcia nie stanowi żadnego problemu. Studenci najczęściej wspólnie wynajmują mieszkania, jednak koszty i tak są dość wysokie, za wynajęcie w Dublinie dwuosobowego pokoju o bardzo niskim standardzie, trzeba zapłacić ponad 150 euro na tydzień.
Ofert mieszkań do wynajęcia można szukać na uczelnianych tablicach ogłoszeniowych, a także na stronie internetowej [url]http://www.daft.pl[/url]

Miesięczny koszt utrzymania jest najwyższy w stolicy kraju, gdzie ceny znacznie różnią się od tych na prowincji.
Przykładowe ceny w Dublinie, podane w euro: siedmiodniowy bilet autobusowy – 16 euro, chleb – 2-3, obiad w stołówce na uczelni – ok. 5, gotowy obiad – ok. 3-4, lunch w barze – 6, lunch w knajpce – 17, bilet do kina – 6 euro.

Opieka medyczna
Studenci z Polski mogą korzystać z irlandzkiej służby zdrowia za darmo. Warunkiem jest posiadanie prawa do korzystania z darmowej opieki medycznej w Polsce oraz deklaracja studiowania przez co najmniej 9 miesięcy w Irlandii.

Studia za granicą niektórych mogą odstraszać, innych nie, ale pamiętajmy o tym, że możliwość studiowania za darmo w obcym kraju oraz osiągnięte docelowo praktyczne umiejętności, to spory zysk. Przyszły pracodawca w Polsce, czy poza granicami, spojrzy zapewne na kandydata życzliwym okiem.

Człowiek wykształcony, posiadający konkretne umiejętności, przy odrobinie sprytu zajęcie sobie znajdzie; tylko tutaj w złotówkach a tam w funtach, euro czy koronach.

Opr. na podstawie www.hrc.pl
Fot: www.portal.wsiz.rzeszow.pl  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3877

Print Friendly, PDF & Email