Rząd chce skuteczniej walczyć z pandemią

Rząd chce skuteczniej walczyć z pandemią
Fot. Krystian Maj/KPRM

Darmowe testy antygenowe w aptekach, więcej łóżek covidowych w szpitalach, skrócenie kwarantanny, zalecenie pracy zdalnej dla administracji publicznej i samorządowej, powołanie Rady ds. walki z COVID-19 oraz badania lekarzy pierwszego kontaktu w ciągu 48 godzin od potwierdzenia zakażenia dla osób 60+. To główne założenia zmian w walce z pandemią koronawirusa, które na konferencji prasowej przedstawił dziś Premier Mateusz Morawiecki.

Piąta fala koronawirusa staje się faktem. Różni się ona od poprzednich tym, że mamy do czynienia z odmianą wirusa, który jest dużo bardziej zaraźliwy, stąd też odnotowujemy rekordy zakażeń. Dziś mamy rekord zakażeń ale w kolejnych dniach też będzie ich dużo. Nie chciałbym jednak spekulować czy będzie to 50, czy 100 tysięcy przypadków dziennie – mówił rozpoczynając konferencję premier.

Jak zaznaczył premier Morawiecki, po dyskusji na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaproponuje kilka zmian w systemie walki z koronawirusem. Premier zaznaczył, że rząd cały czas pracuje nad powiększaniem bazy łóżek covidowych w szpitalach, tak by „służba zdrowia mogła realnie zaabsorbować ewentualne dodatkowe zachorowania”.

– Obecnie tendencja nie jest zła, gdyż liczba zajętych łóżek się zmniejsza, lecz zgodnie z prognozami sytuacja ta może w najbliższych dniach diametralnie się zmienić – powiedział premier.

– Ryzyko wydolności systemu opieki zdrowotnej, jej naruszenia, jest w tej chwili najwyższe w całym przebiegu pandemii, dlatego największym obiektem analizy jest przygotowanie infrastruktury szpitalnej. Mamy trzy scenariusze – powiedział obecny również na tej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Plan zwiększania bazy łóżek covidowych zakłada w I etapie jej powiększenie do 40 tys. łóżek, w II etapie – do 60 tys. łóżek. III etap to hospitalizacja w każdym szpitalu w kraju – szpitale byłyby przekształcane w miarę zapotrzebowania.

Kolejnym orężem jakim polskie władze chcą wyjść naprzeciw koronawirusowi, jest zwiększenie możliwości testowania. Stąd też, zapowiedziano, że od 27 stycznia w każdej aptece dostępne będą darmowe testy antygenowe.

Jak dodał minister zdrowia, testy odbywać się będą w dostosowanych do tego aptekach (będą to z pewnością, w dużej mierze, te placówki, które prowadzą dziś szczepienia) i będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

– Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie” – powiedział Niedzielski.

Szef rządu przedstawił również nowy mechanizm walki z koronawirusem u osób starszych. Dzięki niemu każda osoba 60+ z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa, będzie mogła być przebadana przez lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 48 godzin. Jak dodał, będzie możliwość zbadania również w domu. Jak zauważył, osobom starszym często ciężko jest opuszczać dom i dla wielu z nich bardzo ważne, by lekarz stetoskopem przebadał, czy coś tam już niedobrego dzieje się w płucach”.

– Poleciłem administracji publicznej i zalecam administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy, tam gdzie tylko można. Również apeluję do przedsiębiorców, aby tych kilka najbliższych tygodni przepracowali w trybie zdalnym – powiedział Morawiecki.

Podczas dzisiejszej konferencji zapowiedziano również skrócenie – wzorem innych krajów i zaleceniami europejskich agencji, kwarantanny do 7 dni.

– Skrócony okres przebywania na kwarantannie chcemy wprowadzić od poniedziałku – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Print Friendly, PDF & Email