„Na pohybel!”. Kolejny manifest Teatru Przebudzeni

„Na pohybel!”. Kolejny manifest Teatru Przebudzeni
fot. nadesłane

Dziś, 21.01 o godz. 18.00 w Amfiteatrze w Ostródzie będzie miał miejsce spektakl Teatru Przebudzeni, działającego przy PSONI koło w Ostródzie pt. „Na pohybel”. Jak informują organizatorzy, ze względu na niedyspozycję zdrowotną aktorów, będzie on zaprezentowany w formie filmowej.

– Sztuka „Na pohybel” to synteza twórczej drogi Zespołu, podsumowanie tego co było i co jest, to powrót do korzeni, do źródeł – swego rodzaju twórcza klamra. To próba odpowiedzenia i zmierzenia się z dręczącym nas pytaniem „teatr dla życia czy życie dla teatru?”, to próba sprzeciwu wobec infantylizacji i przedmiotowości stosowanej na scenie i w życiu. To także próba udowodnienia, że mimo naszych ograniczeń oraz wszelkich przeciwności chcemy się rozwijać, doskonalić, kształcić, nieustannie „ćwicząc się” do „roli życia”. Cykliczny warsztat, etiudy, improwizacje, relacje, dyskusje, konkluzje, gry intelektualne, łzy wymieszane z radością, kontakt z publicznością – to wszystko nas usprawnia i sprawia, że teatr staje się nam wszystkim niezbędny, potrzebny i zbawienny. W spektaklu wykorzystujemy cytaty Tadeusza Kantora oraz Witkacego, gdyż w spektaklu opieramy się o twórczość tych dwóch wybitnych postaci – tłumaczy Monika Kazimierczyk, instruktorka i reżyserka w Teatrze „Przebudzeni”.

– Spektakl „Na pohybel!” jest kolejnym manifestem Zespołu. Mówimy w imieniu napotkanych grup i środowisk osób niepełno- i pełnosprawnych – ich poprawy jakości życia, ich godnym traktowaniu, dostępu do miejsc pracy, do środków materialnych, do dóbr kultury i sztuki, o czym też ostatnio wspominał podróżnik – Przemysław Kossakowski, którego mieliśmy także okazję poznać osobiście na dużym festiwalu w Łodzi. Właśnie w Łodzi na międzynarodowym wydarzeniu „Terapia i Teatr” zaprezentowaliśmy jeszcze roboczą wersję naszego spektaklu. W festiwalu tym uczestniczyło duże grono pedagogów teatralnych i olifrenopedagogów, ludzi działających w branży artystycznej. Otrzymaliśmy wiele słów podziwu i uznania. Stwierdzono, że ponownie podnosimy poprzeczkę do góry, dziękowano całemu Zespołowi za odwagę, prawdę oraz „inteligentne uchwycenie tematyki spektaklu – dodaje Monika Kazimierczyk

AG
Print Friendly, PDF & Email