Olsztyn: Kolejki do punktów wymazowych

Olsztyn: Kolejki do punktów wymazowych
Fot. Pixabay

Przed punktami wymazowymi w Olsztynie ustawiały się w piątek od rana kolejki do punktów wymazowych. W tej przed szpitalem uniwersyteckim stało ok. 100 osób – niektórzy bez maseczek toczyli towarzyskie rozmowy.

W opisywaniu wymazów najbardziej obciążone placówki sanepidu wspomagają te, gdzie jest mniej badań.

W piątek rano w kolejce do punktu wymazowego przed szpitalem uniwersyteckim w Olsztynie stało ok. 100 osób.

– Wiele w nich nie miało maseczek, palili papierosy, toczyli towarzyskie rozmowy, o żadnym dystansie nie było mowy – opowiadała PAP jedna z osób, która stała w tym ogonku. Podobne kolejki od rana obserwować można także przed innymi punktami wymazowymi w mieście.

Pobrań do wymazów jest tak wiele, że stacje sanepidu z miast mniej obciążonych, np. Gołdapi czy Pisza, pomagają stacjom bardziej obciążonym, np. z Olsztyna.

– Nasz system komputerowy pozwala bez problemu rozdzielać pracę związaną z badaniami w kierunku koronawirusa między stacjami w regionie i korzystamy z tego – powiedział PAP szef warmińsko-mazurskiego sanepidu Janusz Dzisko. Przyznał jednak, że gdy liczba badań będzie dynamicznie rosła, system może się zapychać.

W piątek w woj. warmińsko-mazurskim zanotowano 1 138 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 12 osób, przy czym połowa zgonów spowodowana była wyłącznie koronawirusem. (PAP)

Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Print Friendly, PDF & Email