Rozmowa. Początek. Nowa wystawa w Galerii EL

Rozmowa. Początek.  Nowa wystawa w Galerii EL
Fot. Adminstrator

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Rozmowa. Początek / Conversation. The Beginning Monika Weiss / Roland Schefferski. Wernisaż wystawy  odbędzie się 10 września 2009 (czwartek) godz. 18.00. Wystawa czynna będzie do 10 października 2009.

Monika Weiss jest amerykańską artystką urodzoną w Warszawie i mieszkającą w Nowym Jorku. Jej instalacje (wideo, dźwięk, obiekty), takie jak cykl prac Phlegethon-Milczenie (2005-2009), rozpatrują relacje pomiędzy historią i pamięcią oraz badają akt inskrypcji i pozostawiania śladu jako stanu transformacji. Artystka podejmuje problem współczesnej demokracji poprzez budowanie pojęcia tożsamości jako wykluczenia oraz formułowania nowych form klasyfikacji. Przykładem pojawiającym się często w pracach artystki jest okres nazistowski i jego paradoksalny status jednoczesnego ustanawiania prawa i bycia poza prawem. Jedna z ostatnich prac Weiss, Keimai 3 (2008), była zainspirowana postacią Helene Mayer i włączyła orginalne dokumenty dotyczące Olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Artystka, która z wykształcenia jest również muzykiem, sama komponuje dźwięk do swoich instalacji i prac wideo.

Projekty Moniki Weiss były ostatnio pokazywane m. in.: w Cisneros Fontanals Art Foundation CIFO, Miami (2009) – wystawa The Prisoner Dilemma, ConcentArt, Berlin (2009), Frauenmuseum, Bonn (2008), Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk (2007), Kunsthaus Drezden, Drezno (2007) i North Dakota Museum of Art, Grand Forks (2006). W 2005 roku odbyła się pierwsza wystawa retrospektywna artystki w Lehman College Art Gallery, City University of New York. Pośród nadchodzących wystaw artystki należy wymienić wystawę OPENING w Muzeum Montanelli w Pradze, która będzie otwarta 30 września tego roku, oraz wystawę indywidualną Monika Weiss: Sustenazo w CSW Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie planowaną na wiosnę 2010.

Roland Schefferski urodził się w 1956 roku w Polsce, od 1984 roku mieszka w Berlinie. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W swoich pracach przyjmuje rolę krytycznego analityka codziennej rzeczywistości, nierzadko przewrotnie wykorzystując ją do celów artystycznych. To, co Schefferskiego interesuje szczególnie, to idea sztuki realizowanej z uwzględnieniem kontekstu otoczenia. Tożsamość, zapomniane ślady, elementy symboliczne w historii należą do głównych motywów jego twórczości. Swobodne poruszanie się w obszarze różnych mediów pozwala artyście na dopasowanie swoich koncepcji do specyfiki miejsca, w którym praca zostaje zaprezentowana. Prace Schefferskiego to przede wszystkim gra intelektualna. Szczególnym rysem jest atmosfera refleksji, prostoty i wyciszenia. Wiele z nich dotyczy biografii własnej, ale treść zawsze odwołują się do wrażliwości widza. To sztuka w znacznej mierze zaangażowana i krytyczna, choć dystansująca się od aktualności politycznych i społecznych.

Oprócz ekspozycji w przestrzeniach instytucjonalnych takich jak Maerkisches Museum, Berlin (2009), Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn (2007), Centrum Sztuki Współczesnej –  Łaźnia, Gdańsk (2007), Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra (2003), Landesgalerie am Oberoesterreichischen Landesmuseum, Linz (2002), Kunstsammlungen, Chemnitz (2002), Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Warszawa (2000), Museum Ostdeutsche Galerie, Regensburg (2000)realizuje on swoje projekty w przestrzeni pozainstytcjonalnej. Roland Schefferski oddaje swoje prace w komis w antykwariacie – Gdańsk, daje wydrukować billboardy z napisem „Stwórz sobie własny obraz Berlin” – Warszawa, w trakcie swoich spacerów gubi specjalnie na tą okazję wybite monety – Frankfurt nad Odrą i Słubice lub wypożycza zwiedzającym wystawy ubrania naznakowane wyszytymi obrysami ludzkich sylwetek. Instaluje swoje prace także w brandenburskich ogrodach min. wiejskim i działkowym lub jak ostatnio w zabytkowej Świątyni Pomony w Poczdamie.

  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4125

Print Friendly, PDF & Email