Premier: Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni

Premier: Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni
Fot. KPRM

W piątek o godz. 20:00 opublikowane zostało specjalne wystąpienie Prezesa rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. – Powaga sytuacji związanej z koronawirusem wymaga szybkich i zdecydowanych działań. Nie wahaliśmy się ich podjąć na wiosnę, nie wahamy się i teraz – mówił szef rządu.

W wystąpieniu premier przypomniał nowe ograniczenie, które wejdą w życie od soboty, a które przedstawił w piątek przed południem podczas konferencji prasowej.

– Ta długa i wyczerpująca walka z pandemią koronawirusa budzi różne emocje i wątpliwości. Jednak rząd musi w swoich działaniach być ponad nimi i dokonywać kluczowych rozstrzygnięć, które są w interesie wszystkich Polaków. To jest nasza odpowiedzialność – mówił Mateusz Morawiecki. – Wybraliśmy strategię, która odrzuca skrajności. Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania – dodał.

Jak wskazał premier, „strategia rządu oparta jest na trzech filarach: pierwszy – zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia; drugi – zagwarantować stabilność gospodarczą, tak, by ratować miejsca pracy; trzeci – otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych”.

– Podejmowane wiosną szybkie działania nie tylko ochroniły życie i zdrowie Polaków. Wykorzystaliśmy ten czas. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt: respiratory, dodatkowe łóżka szpitalne, środki zabezpieczające personel medyczny – wyliczył premier. – Przygotowaliśmy też rozwiązania, które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia. Na Stadionie Narodowym i w kilkunastu innych miejscach w Polsce organizujemy specjalne szpitale, które będą rezerwą na najtrudniejszy czas – dodał.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że równie ważna dla jego rządu jest walka o utrzymanie miejsc pracy Polaków.

W trakcie wystąpienia szefa rządu padły także słowa skierowane do wszystkich tych, którzy każdego dnia walczą z wirusem. – Szczególnie chcę podziękować tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu – służbom medycznym i mundurowym. Wasze codzienne obowiązki to więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami! – powiedział.

– Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni. Przekonaliśmy się o tym w Sejmie, gdy udało się sprawnie przeprowadzić ustawę, która stanowi ważny krok na drodze do opanowania drugiej fali epidemii – zaznaczył Morawiecki. – Chciałbym, żeby dzisiaj zabrzmiało to jeszcze raz mocno i wyraźnie: odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać! Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie! – dodał.

Jak mówił, „w wielu krajach temat walki z COVID jest wyłączony z politycznego sporu”. Premier zaznaczył jednocześnie, że chciałby, by w Polsce było podobnie.

– Codzienny wysiłek lekarzy i całej służby zdrowia oraz działania rządu i administracji państwowej to wciąż podstawa walki z epidemią. Ale to wszystko może być za mało, jeśli nie włączymy się do tej walki solidarnie jako wspólnota, jako naród – przekonywał premier.

Mateusz Morawiecki przypomniał także o podstawowych zasadach walki z epidemią, takich jak dezynfekcja, dystans, maseczka i częste wietrzenie pomieszczeń.

– Pamiętajmy, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach. Bądźmy odpowiedzialni – dbając o siebie, dbamy też o innych – mówił premier.

– Każda nasza codzienna, nawet drobna decyzja ma dziś ogromne znaczenie. Stawką tej walki jest bowiem zdrowie i życie naszych bliskich. Musimy pokonać tę epidemię. Jako Naród zawsze potrafiliśmy być odważni i ofiarni. Solidarni – zwyciężymy! – mówił na zakończenie wystąpienia.

Print Friendly, PDF & Email