Olsztyn: Dzień dla zdrowia. Nie dla raka piersi

Olsztyn: Dzień dla zdrowia. Nie dla raka piersi
Fot. Adminstrator

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku na tę chorobą zapada 12 000 Polek. Prawie połowa z nich umiera (15 dziennie!), bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Rak wcześnie wykryty jest niemal w 100% wyleczalny.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. W naszym regionie ostra białaczka szpikowa diagnozowana jest u ponad 40 chorych rocznie. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Rejestracja każdej nowej osoby to zwiększenie szans na życie dla chorych.

Najczęstszymi powodami nie wykonywania profilaktycznych badań zdrowotnych czy rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku jest strach i brak czasu.

W związku z powyższym (oraz mając na uwadze, że miesiąc październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi ) Warmińsko–Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie i Warmińsko–Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie zaprosił pracowników okolicznych instytucji do udziału w przedsięwzięciu profilaktyki onkologicznej.

27 października (czwartek) od 10:00 do 15:00 Urząd Wojewódzki w Olsztynie zaprasza na:

– profilaktyczne badania mammograficzne dla pań mammobus  na parkingu Urzędu Wojewódzkiego,

– rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku(zarejestrować się mogą wszystkie zdrowe osoby w wieku 18–55 lat),

– wydawanie haseł i loginów do ZIP (Zintegrowany Informator  Pacjenta – możliwość dostępu we własnym domu do historii swojego leczenia od 2008r.),

– stanowisko informacyjne (materiały informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej, praw pacjenta itp.).

Wychodząc na przeciw potrzebom pracowników w akcję włączyły się także okoliczne urzędy i instytucje, tj. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko–Mazurskiego, Urząd Miasta Olsztyn, Sąd Okręgowy, Szkoła Podstawowa Nr 2, Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Olsztynie. 

– Zainteresowanie przedsięwzięciem przerosło Nasze najśmielsze oczekiwania. Na profilaktyczne badania mammograficzne zgłosiło się już ponad 100 pań (maksymalna liczba do wykonania jednego dnia w mammobusie). Z pomocą przyszedł Nam, włączając się do akcji, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, w którym tego dnia, także w godzinach przedpołudniowych Panie będą mogły wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne w godzinach pracy – zachęca Aleksandra Kuczko, St. Specjalista Wydział Organizacyjny Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Olsztynie.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14679

Print Friendly, PDF & Email