O tym, jak ważna jest profilaktyka…

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

W środę w Elblągu Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa zorganizowało spotkanie, w trakcie którego prelegenci podkreślali wagę profilaktyki raka piersi.


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

Rak piersi stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że na całym świecie raka piersi diagnozuje się u 1,5 mln kobiet rocznie, a niemal 400 tys. umiera z jego powodu.

Profilaktyka

Dlatego też szczególnie podkreślano jak ważna jest profilaktyka, bo wcześnie wykryta choroba, to większa szansa na to, że uda się ją wyleczyć. Tu istotne są badania profilaktyczne takie jak USG piersi i mammografia. Wskazano też, że ważne jest samobadanie piersi.

W trakcie spotkania wspomniano również o tym jakie czynniki sprawiają, że ryzyko zachorowania jest większe. Jednym z nich jest choroba członka rodziny (mamy, babci). Istotny jest m.in. też wiek urodzenia pierwszego dziecka, gdyż narodziny dziecka to moment, w którym gruczoły piersiowe kobiety ostatecznie się kształtują. I im wcześniejszy wiek urodzenia dziecka, tym mniejsze ryzyko raka piersi. Zwiększone ryzyko raka piersi może powodować też wieloletnia antykoncepcja hormonalna.

Stres

Sporo miejsca poświecono też stresowi, który również jest początkiem wielu chorób i złych zmian w organizmie człowieka.

– Stres dotyka w sumie każdego z nas i nie ma chyba osoby, która nie zmagałaby się z jakimiś stresującymi sytuacjami w życiu – mówi Karolina Filipowicz-Winczura psycholog, psychoonkolog Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Największy stres odczuwamy w sytuacji śmierci bliskiej osoby lub jej choroby. Wśród sytuacji stresujących są jednak też te pozytywne – ślub czy narodziny dziecka.

– Stresujemy się też wtedy, gdy znajdziemy jakieś zmiany w piersi. Część osób bywa sparaliżowanych tą informacją i czeka, czeka na to co się zadzieje, a tu trzeba przejść właśnie do tego mechanizmu – walcz – podkreśla Karolina Filipowicz-Winczura. – Stres ma wpływ na to jak reagujemy, jak myślimy. W stresie mamy ograniczone pole widzenia, mówimy o tym, że w stresie patrzymy tak bardzo tunelowo, wąsko (…) a pomijamy te dobre wiadomości. Kobieta, która wykryła zmiany w piersi może zakładać, „że to na pewno rak i na pewno umrę”. A może się okazać, że to łagodna zmiana w piersi, którą trzeba zbadać, albo jakiś wczesny etap choroby, którą wówczas można wyleczyć – dodaje.

Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet po 50. roku życia, ale coraz częściej zmiany nowotworowe pojawiają się u znacznie młodszych pań.

Wsparcie w chorobie

O wsparciu podczas choroby mówił ksiądz Piotr Wolnikowski, katecheta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

– Chciałbym, abyśmy krótko zastanowili się co możemy, albo co ja mogę – każdy i każda z nas – zrobić na drodze człowieka chorego. I tak, pierwsza rzecz, myślę fundamentalna – postarać się otworzyć osobę chorą na współpracę ze służbą zdrowia, otworzyć ją na respekt wobec zaleceń lekarzy, lekarek, uznanych autorytetów. Wydawałoby się, że to oczywista oczywistość: jestem chory – idę się leczyć. Ale ludzie słysząc taką diagnozę często się buntują z obawy przed skutkami ubocznymi leczenia, narasta gniew, próbują zakłamywać rzeczywistość, oskarżają bardzo często lekarzy o niekompetencję, o wadliwy sprzęt medyczny, itd. – podkreślił.

O profilaktyce raka piersi głośno mówi też Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek.

– My mamy jeszcze tę przewagę nad całym otoczeniem pacjentki, jak lekarze, radiolodzy, psycholodzy. Jest coś takiego jak bliskość medyczna. Bo myśmy przeszły tę drogę, jesteśmy wiarygodne – mówi Danuta Tchorowska, prezes Elbląskiego Stowarzyszenie Amazonek. – Staramy się pomagać kobietom, które usłyszały diagnozę i chodzimy na oddziały chirurgii onkologicznej. Tzw. ochotniczki po odpowiednim przeszkoleniu idą i tam rozmawiają albo z chorą albo z jej rodziną. W momencie, gdy choruje matka czy też żona, choruje tak naprawdę cała rodzina. I my jesteśmy po to, by pomóc. Chodzimy też na różnego rodzaju kursy, dokształcamy się – dodaje.

W czwartek (18.10) o godz. 18:00 w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski przy ul. Robotniczej odprawiona zostanie Msza Św. w intencji zmarłych Amazonek jak i tych, które nadal działają w Stowarzyszeniu. O godz. 17:30 modlitwa różańcowa.

Z kolei w sobotę (21.10) Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek organizuje Marsz Zdrowia „Kocham Cię Życie”.

Print Friendly, PDF & Email