O bezpieczeństwie w elbląskim Dziennym Domu Senior+

Fot. Mateusz Misztal

Współczesny senior narażony jest na wiele niebezpieczeństw i bardzo często staje się celem przestępców, którzy udoskonalają metody oszustw i wyłudzeń. O tym jak ustrzec się przed ich działaniami mówiono dziś w Dziennym Domu Senior+ w Elblągu.


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

– Dzisiejsze wydarzenie jest takim podsumowaniem działań projektu „Bezpieczny Elbląg” pod nazwą „Bezpieczny senior w Elblągu”. Cały projekt trwał od lipca do października – mówi Izabela Misiak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.

W ramach projektu odbywały się spotkania ze specjalistami w zakresie bezpieczeństwa, o którym mówili: miejski rzecznik konsumentów, policjanci, czy specjaliści z zakresu zdrowia i samoobrony.

– Kolejny raz zorganizowaliśmy spotkanie z ekspertami, którzy odpowiedzieli na nasze pytania związane z bezpieczeństwem. Tematyka, która została opracowana w związku z realizacją projektu „Bezpieczny Senior w Elblągu” była oparta na problemach, które zgłaszali sami podopieczni, były to np. próby oszustw, wyłudzeń, zaproszenia na prezentacje – podkreśla Joanna Sudomierska, kierownik zespołu rehabilitacyjnego w DPS Niezapominajka. – Chcieliśmy też miło i sympatycznie spędzić czas i zadbać tutaj o integrację seniorów – dodaje.

Poza dawką wiedzy o różnych aspektach bezpieczeństwa był także czas na muzyczne akcenty. W trakcie przerw między prelekcjami wystąpił kabaret „Ale Babki” i zespół „Lazurki”.

O bezpieczeństwie nigdy za wiele

– Te programy, które realizujemy: bezpieczny – przedszkolak, mieszkaniec, senior, świadczą o tym jak ważną rolę w stosunku do mieszkańców miasta pełni samorząd. W dzisiejszym świecie czeka na seniorów wiele zagrożeń związanych z ich dobrym sercem, otwarciem na pomoc. I dlatego warto ciągle robić tę edukację przypominającą o tym, jak ważna jest ostrożność – wskazuje Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

O prawnych możliwościach seniora w przypadku zawierania umów i problemach z jakimi się zgłaszają osoby poszkodowane mówił miejski rzecznik konsumentów.

– Do niedawna największym niebezpieczeństwem dla seniorów były pokazy organizowane w hotelach lub też salach konferencyjnych. Od początku bieżącego roku takie zjawisko w Elblągu praktycznie nie istnieje. Bardzo mnie to cieszy. Jest to efekt wielu lat pracy, współpracy z różnymi instytucjami, organizacjami. Jest to również efekt takich projektów jak ten dzisiejszy, który pełni funkcję edukacyjną, prewencyjną – wskazuje Paweł Rodziewicz, miejski rzecznik konsumentów. – Trzeba też jednak zaznaczyć, że ci ludzie, którzy zajmowali się organizowaniem tego typu spotkań, znaleźli sobie inny sposób na oszukiwanie czy wykorzystywanie osób starszych. Do takich kontaktów dochodzi chociażby drogą telefoniczną, czy też bezpośrednio w domach czy mieszkaniach osób starszych – dodaje.

Jak podkreśla, bardzo ważne jest to, by seniorzy weryfikowali rozmówców telefonicznych, a także odwiedzane strony internetowe.

– Ostatnio miałem do czynienia z panią w starszym wieku, która skusiła się na inwestowanie w kryptowaluty – zaznacza Paweł Rodziewicz. – Oszuści tworzą strony internetowe, wysyłają e-maile, w których bardzo często kryją się oprogramowania do przejmowania kontroli nad urządzeniami i za pomocą takiego oprogramowania potrafią włamać się do aplikacji bankowych i np. wyłudzić kredyty.

– Moja rada jest taka: im bardziej ktoś nalega na zawarcie umowy, im wyższe zyski obiecuje w krótkim czasie, tym bardziej powinniśmy się zastanowić nad zawieraniem tego typu umów, bo tak właśnie wygląda zastawiona przez oszustów pułapka – ostrzega Rodziewicz.

Mimo licznych kampanii informacyjnych i prelekcji dla seniorów nadal zdarzają się oszustwa na policjanta, wnuczka czy pracownika banku.

– Przestępcy wykorzystują zaufanie seniorów, często podając się np. za członka rodziny – wyjaśnia asp. szt. Artur Bajorek z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. – Metoda na wnuczka i na policjanta jest tą, którą oszuści stosują najczęściej. (…) Bardzo ważne jest to, żeby osoby starsze utrzymywały regularny kontakt z rodziną i to nie tylko telefoniczny, ale i fizyczny, by odwiedzać się wzajemnie – dodaje i przypomina, że policja nigdy nie prosi o środki pieniężne na realizowane przez mundurowych działania operacyjne.

Podczas spotkania w DDS+ zwrócono także uwagę na kwestie zdrowia, odpowiedniego żywienia, nawadniania organizmu (nie tylko latem) i rozsądnych kąpieli słonecznych w okresie letnim. Przypomniano także o zasadach udzielania pierwszej pomocy i skutecznych metodach samoobrony przed osobą, która np. napadnie na ulicy.

Projekt finansowany był ze środków urzędu miasta w ramach programu „Bezpieczny Elbląg”.

Print Friendly, PDF & Email