O bezpieczeństwie i dostępności z gdyńskimi dyrektorami

O bezpieczeństwie i dostępności z gdyńskimi dyrektorami
Fot. Katarzyna Balcerzak

Za nami kolejne Vademecum Dyrektora, czyli cykliczne spotkanie organizowane dla dyrektorów placówek edukacyjnych przez Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Tym razem tematem było zwiększenie dostępności szkół dla osób z niepełnosprawnością, oraz bezpieczeństwo dzieci w związku z dzikami pojawiającymi się w mieście.

Vademecum Dyrektora to bardzo ciekawa forma współpracy osób zarządzających oświatą w Gdyni. To także doskonałe miejsce na wymianę doświadczeń i dzielenie się nowymi rozwiązaniami.

– Nauczyciele są fundamentem, ale jeżeli chodzi o edukacje,  niezwykle ważne jest, aby być na bieżąco – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dlatego tak ważne są szkolenia. Stąd też działania Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, którego zadaniem jest pomoc w  rozwiązywaniu problemów, z którymi się borykają dyrektorzy i pedagodzy.

Podczas ostatniej edycji wystąpienie dla nauczycieli przygotował między innymi Referat ds. Osób z Niepełnosprawnością Urzędu Miasta, który przygotował informację na temat wsparcia dla szkół, oraz Dariusz Majorek z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, który udzielał praktycznych wskazówek na temat możliwości pozyskiwania środków, które mogą poprawić warunki osób z niepełnosprawnościami.

– To bardzo ważne tematy, ponieważ staramy się robić wszystko, aby nasze szkoły były jak najbardziej dostępne dla wszystkich, również dzieci z niepełnosprawnościami – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor GODN. – Podczas tego spotkania rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie, w sytuacji obecności dzikich zwierząt w mieście, to problem który dotyczy wielu szkół i niepokoi nauczycieli. Sprawa była tematem bardzo emocjonujących dyskusji. 

O bezpieczeństwie w kontekście dzików mówili w trakcie Vademecum przedstawiciele Straży Miejskiej. Z kolei o tym, jak rozmawiać z dziećmi, aby propagować bezpieczne zachowania w przypadku obecności zwierząt, a równocześnie nie nasilać lęków, mówiła Maria Bazaczek z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty. Przedstawiciele GZWO przygotowali również scenariusze lekcji o bezpieczeństwie i radzeniu sobie z lękiem, które już wkrótce powinny dotrzeć do wszystkich placówek.

O wyrównywanie szans dla wszystkich dzieci w bardzo praktyczny sposób zabiega Anna Myszka, gdyńska Radna Miasta, która jest jedną z inicjatorek tego spotkania.

– Zależy nam, aby optymalnie wykorzystać zasoby jakimi dysponuje miasto, warto zatem korzystać z wiedzy i doświadczenie pracowników Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością, który zachęca do kontaktów – dodaje radna.

Print Friendly, PDF & Email