Nigdy więcej wojny!

Nigdy więcej wojny!
Fot. UM Elbląg

Dziś – 8 maja obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej.  W
imieniu elblążan hołd wszystkim ofiarom tego największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości złożyli Prezydent Witold Wróblewski i Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk.

– Dzisiejszy dzień to bardzo ważna data w historii nie tylko Polski, ale całego świata. Wspominamy dziś 75. rocznicę zakończenia największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi.

Dziś żyjemy w wolnym kraju. To zasługa wszystkich, którzy w II wojnie światowej walczyli o pokój na naszym kontynencie. Dlatego składam hołd żołnierzom polskim walczącym o wolność na wszystkich frontach tej wojny.
Szczególne słowa uznania kieruję do żyjących wśród nas kombatantów i weteranów, którzy są świadkami II wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, którzy tę wojnę znają z doświadczenia i z własnego cierpienia, którzy z pewnością nigdy nie chcieliby jej powtórki. To od nichuczymy się odpowiedzialności za nasz kraj, pielęgnowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach, ale też i budowania pojednania, bo przecież pokój nie jest nam dany raz na zawsze.

Uhonorowaniem tych osób jest ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu rok 2020, będący Rokiem 75 Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej.

Żałuję, że z uwagi na epidemię nie możemy w sposób uroczysty uczcić tej wyjątkowej dla wszystkich Polaków daty. Zapewniam jednak, że pamiętamy o bohaterskich czynach wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.

Wyrazem tej pamięci były kwiaty złożone dziś wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Antonim Czyżykiem na grobach aliantów, spoczywających na cmentarzu Agrykola.

Print Friendly, PDF & Email