Nagroda TUUS wręczona

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

W Hali Sportowo-Widowiskowej w Elblągu odbyły się XXIII Dni Papieskie. W trakcie uroczystości wręczono nagrodę TUUS. O muzyczną część zadbała Elbląska Orkiestra Kameralna.

W tym roku hasło przewodnie XXIII Dni Papieskich to: „Jan Paweł II – Cywilizacja Życia”. Na wstępie czwartkowego wydarzenia podkreślono jak ważna jest ochrona życia – rozumiana jako ochrona życia ludzkiego, otaczającej nas przyrody, a także dziedzictwa kulturowego.

Tradycją Dni Papieskich są nagrody Totus Tuus – nazywane katolickimi noblami, które przyznawane są na Zamku Królewskim w Warszawie. Nazwa nawiązuje do słów Jana Pawła II: totus tuus (cały twój). Bp Jacek Jezierski nawiązując do tej tradycji ustanowił nagrodę i związaną z nią statuetkę TUUS. Otrzymują ją osoby, które w swojej codzienności oddają siebie i swoje życie innym, które charakteryzuje gotowość do udzielania pomocy potrzebującym, a także chrześcijański humanizm.

Kapituła nagrody TUUS przyznając nominację zwraca uwagę na zaangażowanie w promocję człowieka, kultury, nauki, działalność charytatywną czy też edukacyjno-wychowawczą.

W tym roku statuetka powędrowała do Marii Lubockiej-Hoffmann, konserwator zabytków, której zawdzięczamy obecny kształt elbląskiej starówki.

– Od wielu już lat słyszę, słowa elblążan, które mówią: nasza starówka. Nasza, to znaczy moja, twoja. Jest to dla mnie chyba największa przyjemność, satysfakcja – słyszeć, że (starówka – przyp. red.) została zaakceptowana w tej formie, którą przygotowałam przed czterdziestu laty – mówiła ze sceny laureatka nagrody tuż po jej otrzymaniu.

Nagrodę wręczyli bp Jacek Jezierski, biskup elbląski oraz Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

– Tegoroczne Dni Papieskie odbywają się pod hasłem: „Jan Paweł II – Cywilizacja Życia”, przypominając nam o wartości człowieka i godności życia ludzkiego jako wartości samej w sobie – zaznaczył ze sceny Witold Wróblewski. – Jan Paweł II często cywilizację życia przeciwstawiał cywilizacji śmierci, tej która nie liczy się z drugim człowiekiem, wyrzuca go poza nawias. Wielu z dotychczasowych wyróżnionych nagrodą TUUS to ci, którzy swoją codzienną pracą, zaangażowaniem na rzecz bliźniego opowiadali się i wciąż opowiadają się za cywilizacją życia, za tym uniwersalnym przesłaniem, które może być dla nas wszystkich wskazówką – dodał.

Elbląska Starówka często wskazywana jest przez samych elblążan jak i turystów jako niezwykle urokliwa.

– Włożyłam w nią dużo pracy, pomysłu, serca i życia – mówi Maria Lubocka-Hoffmann. – Celem było to, by zapobiec przemysłowemu budownictwu, budowie bloków z prefabrykatów, z cementu, z betonu. (…) Starówka jest popularna także w Europie, nawet z Australii otrzymuję listy z pytaniami, z prośbą o interpretację tego, co zrobiłam w Elblągu.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Andrzeja Borzyma. Wraz z solistką Anastazją Simińską muzycy zabrali zgromadzoną publiczność w podróż po muzyce filmowej i musicalowej.

Organizatorem XXIII Dni Papieskich byli ks. bp Jacek Jezierski, biskup elbląski oraz Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Współorganizatorami wydarzenia byli: MOSiR, Truso TV i Elbląska Orkiestra Kameralna.

Print Friendly, PDF & Email