Młodzi Przyjaciele Pszczół

Młodzi Przyjaciele Pszczół
Fot. SOSW nr 2

Największą grupę zwierząt na Ziemi stanowią owady – znanych jest prawie milion gatunków tych maleńkich stworzeń, a jak twierdzą uczeni, z pewnością jest ich znacznie więcej. Gdyby z powierzchni Ziemi zniknął człowiek, przyroda tylko odetchnęła by z ulgą  Lecz gdyby zniknęły owady, oznaczałoby to katastrofę – zauważa prof. Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego. Wśród owadów największą popularnością cieszą się dzisiaj pszczoły – najważniejsi zapylacze, dzięki którym owocuje wiele roślin, którymi się żywimy.

Pszczoły doczekały się swojego Światowego Dnia. Niestety, coraz więcej ich ginie, na skutek bezmyślnego stosowania trujących pestycydów w przemysłowym rolnictwie. Dla własnego dobra powinniśmy je chronić, stwarzając jak najlepsze warunki do życia.

W obronę pszczół zaangażowało się wiele organizacji ekologicznych, zyskały też sobie wielką liczbę obrońców w osobach zwykłych mieszkańców miast, rzadziej, niestety, wsi. W modzie są pasieki na dachach, dzikie łąki, sadzenie roślin miododajnych na miejskich skwerach, w ogrodach, na działkach. Do grona obrońców pszczół dołączyli też uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu – szkoły, która zdobyła już wiele laurów za działania ekologiczne.

Fot. SOSW nr 2

W ramach projektu „Pszczoły w naszym ogrodzie” dzieci na spotkaniu z pszczelarzem dowiedziały się, na czym polega jego praca, pooglądały jego narzędzia. Podczas zajęć dowiedziały się, jak zbudowana jest pszczoła, jak funkcjonuje, do czego potrzebne na  Ziemi są pszczoły, kto zanieczyszcza pola i łąki, jak możemy je chronić oraz co mogłoby się wydarzyć, gdyby pszczół nagle zabrakło. Poznały też wytwarzane przez nie produkty – nie tylko miód, ale i mleczko pszczele, wosk, kit pszczeli.

W szkolnym ogrodzie powstał „pszczeli kącik”, a w nim trzy tablice edukacyjne, pozyskane od Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Elbląga w ramach realizacji miejskiego projektu „Miejsce przyjazne pszczołom”:

  • pierwsza – „Tajemnice ula”, zawiera informacje o budowie ula, pracy pszczelarza, wrogach pszczół, amatorach miodu;
  • druga -„Pszczoła miodna”, opowiada o budowie pszczół, budowie plastra, porozumiewaniu się pszczół, rozwoju pszczoły miodnej, hierarchii w ulu, budowie anatomicznej pszczoły;
  • trzecia – „Rośliny miododajne” pokazuje jak pszczoły zapylają kwiaty, a także jakie rośliny miododajne rosną w parkach i ogrodach.

Oczywiście nie mogło być pominięte święto pszczół.

– Światowy Dzień Pszczół upłynął pod znakiem nauki i zabawy. Nauki, bo wszyscy, którzy mieli okazje uczestniczyć w tym spotkaniu specjalnym wzbogacili swoją wiedzę na temat Bohaterek tego Dnia, czyli Pszczół. Była prezentacja multimedialna, różnorodne zadania do wykonania. Podsumowaniem zmagań był test wiedzy, a nagrodą za aktywny udział w zajęciach odznaka Przyjaciela Pszczół oraz słodki poczęstunek, połączony z degustacją ,,pszczelich przysmaków”. Było gwarnie i wesoło jak w ulu – opowiadała o tym wydarzeniu autorka fotorelacji, pani Ola Milewska.

Tematem pszczół nauczyciele z ośrodka postanowili zainteresować też inne szkoły – organizując konkurs plastyczny „Tajemnice pszczół”, przy współpracy z Warmińsko – Mazurską Biblioteką Pedagogiczną im. Karola Wojtyły Elblągu. Na konkurs wpłynęło 60 prac w kategorii Przedszkola i 88 w kategorii Szkoły Podstawowe. W każdej z kategorii jury przyznało po trzy nagrody i po trzy wyróżnienia. Na stronie Ośrodka można zobaczyć galerię zdjęć nadesłanych, pięknych prac.

Dzięki takim przyjaciołom pszczoły na pewno nie zginą.

Fot. SOSW nr 2

Print Friendly, PDF & Email