Minister zdrowia podał się do dymisji

Minister zdrowia podał się do dymisji
Fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki podjął we wtorek decyzję o przyjęciu dymisji ministra zdrowia. Adama Niedzielskiego w resorcie zdrowia zastąpić ma posłanka Katarzyna Sójka.

– Dziś rano podczas rozmowy z panem ministrem podjąłem decyzję o przyjęciu jego rezygnacji z funkcji ministra i jednocześnie postanowiłem też zaproponować tę funkcję pani poseł Katarzynie Sójce, lekarce, internistce, która ma bardzo wielu swoich pacjentów, która zna służbę zdrowia od podszewki, jest jednocześnie też aktywnym członkiem komisji zdrowia – przekazał we wtorek w oświadczeniu dla mediów Mateusz Morawiecki. – Przede wszystkim zależy mi na tym, aby prace, które są prowadzone w ministerstwie zdrowia były toczone dalej bez przeszkód. Te wszystkie prace dla dobra pacjenta są dziś absolutnie kluczowe – dodał.

Adam Niedzielski jest Absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Pracował w Ministerstwie Finansów, Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Sprawiedliwości, a także w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od 12 lipca 2018 r. pracował w Narodowym Funduszu Zdrowia. 26 sierpnia 2020 r. został powołany na urząd ministra zdrowia zastępując na tym stanowisku Łukasza Szumowskiego.

Dlaczego mnister podał się do dymisji?

W czwartkowych „Faktach” TVN wyemitowany został materiał o problemach z wystawianiem e-recept. Wypowiedzi udzielił w nim jeden z poznańskich lekarzy mówiąc, że „żadnemu pacjentowi nie udało się wystawić takiej recepty”.

Zdaniem ministra Niedzielskiego lekarz dopuścił się kłamstwa i w odpowiedzi opublikował informację, że lekarz ten w czwartek sam sobie wystawił „receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych”.

Wpis ministra w serwisie społecznościowym X (do niedawna Twitter) spotkał się z ostrą reakcją środowiska medycznego.

Premier ogłaszając dymisję przyznał, że Adam Niedzielski popełnił błąd, jednak jak podkreślił, intencją ministra było jedynie „obnażenie kłamstwa”.

Print Friendly, PDF & Email