„Lepiej… przeparkuj!”. Gdańsk przypomina o zasadach parkowania na „kopertach”

„Lepiej… przeparkuj!”. Gdańsk przypomina o zasadach parkowania na „kopertach”
Fot. kadr z filmu

„Lepiej… przeparkuj!” – film opublikowany w portalach społecznościowych Gdańska ma przypomnieć kierowcom o zasadach korzystania z miejsc przeznaczonych do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami. W rolach głównych popularni gdańscy komicy: Wiolka Walaszczyk i Filip Puzyr , których można było oglądać w poprzednich odsłonach cyklu „Lepiej…”.

Bezprawne parkowanie samochodów w miejscach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami to problem Gdańska, jak i wielu polskich miast.

Świadomość kierowców, co prawda jest większa niż kilka lat temu, jednak wciąż notujemy przypadki ignorowania zasad parkowania na niebieskich „kopertach”. W 2019 roku gdańska Straż Miejska przyjęła 352 zgłoszenia dotyczące blokowania takich miejsc przez osoby do tego nieuprawnione.

Sprawa jest poważna, choć jak twierdzi Marta Drzewiecka, rzeczniczka Staży Miejskiej w Gdańsku, większa świadomość społeczna i surowe sankcje – 500 zł mandatu, 5 punktów karnych i groźba odholowania auta podczas nieobecności właściciela – powodują, że takich przypadków jest coraz mniej. I tak:

  • w 2019 strażnicy odnotowali 281 takich interwencji,
  • w 2013 było ich 594,
  • w 2011 było ich 461.

Doceniając pozytywny odbiór poprzednich spotów z serii „Lepiej…”, poświęconych parkowaniu hulajnóg oraz sprzątaniu po swoich pupilach, gdański magistrat postanowił podjąć działanie na rzecz zwiększania świadomości i wrażliwości kierowców również w tym obszarze.

Zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami łamie zasady solidarności społecznej i, tak po ludzku, utrudnia ich życie codzienne.

– Chcieliśmy więc przypomnieć kierowcom o tym, kto jest uprawniony do parkowania na niebieskich „kopertach” – zaznacza UM Gdańsk.

Do współpracy przy „Lepiej… przeparkuj!” zaproszono twarze znane już z poprzednich odsłon cyklu „Lepiej…”: Wiolkę Walaszczyk i Filipa Puzyra, lubianych i rozpoznawalnych gdańskich standup’erów, którzy, wzorem poprzednich produkcji, w nieco lżejszej konwencji pokazują problem stawania aut w miejscach przeznaczonych do postoju dla osób z niepełnosprawnościami.

Premiera spotu miała miejsce na profilach Miasta Gdańsk na Facebooku oraz Twitterze.

Joanna Kubik / Referat Prasowy UM Gdańsk
Źródło: gdansk.pl
Fot. kadr ze spotu
Print Friendly, PDF & Email