Łódź: Test na HIV zrobisz także w MCM

Łódź: Test na HIV zrobisz także w MCM
Fot. UM Łódź

Do tej pory mieszkańcy Łodzi mogli przebadać się na obecność wirusa HIV tylko w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul. Tuszyńskiej 19. Od 1 lutego mogą to zrobić to także w Miejskim Centrum Medycznym Łódź Bałuty, przy ul. Nastrojowej 10.

W Miejskim Centrum Medycznym Bałuty przy u. Nastrojowej 10 będzie można poddać się bezpłatnemu i anonimowemu testowi na HIV i skorzystać z porad na temat możliwości leczenia. Organizatorzy akcji planują przebadanie do końca roku ok. 400 osób. Centrum skorzystało z grantu przyznanego w konkursie „Pozytywnie Otwarci”.

Jak wyjaśniła koordynatorka akcji dr Marta Lewandowska, każde działanie prowadzące do tego, żebyśmy wiedzieli więcej na temat HIV i AIDS jest niezwykle cenne. – Pamiętajmy, że HIV dotyczy wszystkich bez względu na wiek, płeć, status społeczny, przekonania czy orientację seksualną. W Polsce testów na HIV wykonuje się bardzo mało i każda inicjatywa, która zachęca ludzi do testowania i zwiększa świadomość w zakresie tej choroby jest pożyteczna. Należy podkreślić, że testy, które będziemy wykonywać przy ul. Nastrojowej będą testami przesiewowymi. Jeśli wynik będzie ujemny oznacza to, że osoba nie była zakażona 12 tygodni temu – takie jest okienko serologiczne w przypadku testów, które stosujemy. Jeśli wynik nie będzie ujemny, wówczas skierujemy pacjenta do naszej poradni przy szpitalu im. Biegańskiego, gdzie będzie prowadzona dalsza diagnostyka.

Badania w kierunku zakażenia HIV w MCM Łódź Bałuty przeprowadzane będą codziennie w godzinach pracy przychodni, a skorzystać z nich mogą wszyscy pacjenci będący pod opieką poradni.

Dzięki miejskiej dotacji trzy razy w tygodniu będzie się można również zbadać w punkcie diagnostyczno-konsultacyjnym przy ul. Tuszyńskiej 19. Pieniądze z miejskiej dotacji pozwolą na wykonanie dla mieszkańców Łodzi około 200 bezpłatnych badań w kierunku zakażeń HIV.

– Zaczynamy od poniedziałku, 3 lutego. Punkt do końca roku będzie funkcjonował trzy dni w tygodniu: w poniedziałki, środy i czwartki, w godzinach od 15:00 do 18:00 – mówi Paweł Filipiński, koordynator punktu wykonującego testy na HIV/AIDS i podkreśla, że w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie testami. – W 2018 roku mieliśmy 860 osób przebadanych, w 2019 było to już blisko tysiąc pacjentów.

O konieczność badań apeluje również wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek. – Statystyki wyglądają coraz lepiej. Od 2011 roku spada liczba zgonów spowodowanych AIDS, maleje również ilość zakażeń HIV. Jest to wynik ciężkiej pracy lekarzy oraz efekt coraz większej świadomości społecznej. Jednak mimo postępu cywilizacyjnego i rozwoju technologii na świecie funkcjonuje bardzo wiele chorób, które nam zagrażają. Jedną z nich jest właśnie HIV i w jego następstwie AIDS. Łódź podejmuje wiele działań w zakresie diagnostyki HIV. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, kontynuujemy dofinansowanie punktu prowadzonego przez Stowarzyszenie Pomocy „Słyszę Serce”. Dzięki miejskiej dotacji punkt przy ul. Tuszyńskiej 19 wykona 200 bezpłatnych i anonimowych badań, które pozwolą na wykrycie HIV, a w następstwie na jego dalszą diagnostykę.

Anna Janocha
Fot. i źródło: UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email