Kraków mówi „nie” barierom architektonicznym

Kraków mówi „nie” barierom architektonicznym
Fot. krakow.pl

Architektoniczny konkurs „Kraków bez barier” został rozstrzygnięty. W środę, 20 marca odbyła się uroczysta gala w Karcher Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych, na której poznaliśmy laureatów XII edycji.

Tym razem konkurs „Kraków bez barier”, organizowany przez Urząd Miasta Krakowa, został przeprowadzony w nowej formule. Podczas gali nagrodzono i wyróżniono osoby, firmy i zespoły badawcze, które swoimi działaniami sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami w Krakowie staje się bardziej komfortowe. Do konkursu zgłoszono 39 nominacji we wszystkich kategoriach. Wybrano 8 laureatów nagród, przyznano 4 wyróżnienia i wręczono 1 nagrodę specjalną. Dodatkowo dokonano wyboru najlepszej firmy wspierającej program Kraków dla Rodziny „N”.
W kategorii „Budownictwo dostępne, obiekty użyteczności publicznej” nagrodę główną otrzymało Akademickie Centrum Kultury Klub Studio przy ul. Budryka. Z kolei nagrodę specjalną dostała Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Wyróżnienie przyznano Centrum Obsługi Mieszkańców Wodociągów Miasta Krakowa.

Nagrodę w kategorii „Budownictwo dostępne, obiekty i przestrzenie zabytkowe” dostało Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa. Spośród „Innowacyjnych technologii i innowacyjnych projektów badawczych” wybrano projekt „Otoimplant” związany z nowoczesną protezą laryngologiczną o właściwościach bakteriobójczych oraz technologię „Ultrahaptic” – urządzenie generujące fale dźwiękowe, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące mogą poczuć trójwymiarowy kształt. Nagroda za oba te przedsięwzięcia powędrowała do Akademii Górniczo-Hutniczej.
Wspomniany wcześniej program Kraków dla Rodziny „N” został uhonorowany nagrodą w kategorii „Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami”. Dzięki temu programowi Kraków stał się jednym z pierwszych miast, które uruchomiło w listopadzie 2017 r. program adresowany do rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, a od 2018 r. również do rodzin z dorosłymi dziećmi z niepełnosprawnościami. Za sprawą pozyskanych partnerów rodziny te mają możliwość korzystania z wielu ulg i uprawnień.

Z kolei najciekawszym nagrodzonym wydarzeniem, którego głównym celem jest wspólna integracja oraz zwiększenie świadomości środowisk akademickich na temat zagadnień związanych z niepełnosprawnością, zostały Krakowskie Dni Integracji.

W ramach konkursu oprócz instytucji wybierano też „Osobowość roku”, którą przyznaje się osobie promującej Kraków w Polsce i na świecie, szczególnie zaangażowanej w rozwiązywanie trudności osób z niepełnosprawnością. Jej laureatem został Piotr Pogon, który od 35 lat zmaga się z chorobą nowotworową, a mimo to inspiruje, motywuje i pomaga.

Ostatnia statuetka powędrowała do Muzeum Narodowego w Krakowie. Zostało ono odznaczone instytucją, która najpełniej wspiera krakowską kartę rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem.

Oprac. Joanna Meryk
Źródło i fot.: krakow.pl
Print Friendly, PDF & Email