Kiedy zabiorą ci nogę – zacznij tańczyć!

Każdy ma jakieś marzenia, a najpiękniejsze są te wymyślone przez dzieci, bo nieskalane brutalnością życia. Gabi Shull już od najmłodszych lat chciała zostać profesjonalną tancerką, najlepiej baletnicą i nagle jej plany pokrzyżowała choroba. Usłyszała diagnozę: rak. Czy w wieku 9 lat wie się co to znaczy?

Gabi Shull już w wieku trzech lat zaczęła tańczyć w Center Stage Academy of the Performing Arts w Warrensburgu, w stanie Missouri. Można powiedzieć, że szybciej nauczyła się tańczyć niż chodzić. Jej pasją od zawsze był taniec, co później ukierunkowało się konkretnie na balet. Zawsze była aktywna: tańczyła, jeździła na łyżwach. Jej marzenia legły w gruzach, gdy jako mała dziewczynka dostała życiowy wyrok.

Wszystko zaczęło się niewinnie, w wieku 9 lat poszła na lodowisko i podczas jazdy na łyżwach upadła na prawe kolano. Wraz z rodzicami myślała, że to zwykłe stłuczenie jak wiele innych. Jednak kolano bolało cały czas i coraz mocniej. Zaczęło się jeżdżenie po szpitalach. Po paru badaniach okazało się, że ten upadek to szczęście w nieszczęściu. Badania wykazały zmiany nowotworowe w kolanie – diagnoza: kostniakomięsak. Rak zaatakował staw kolanowy. Nie wiadomo, ile dziewięciolatka zrozumiała z tej diagnozy, ale jej rodzice byli załamani. Ich mała córeczka, która od zawsze miała być tancerką, mogła już nigdy nie zatańczyć, co gorsze mogła już nigdy nie chodzić.

Gabi wielokrotnie wspominała, że gdy padła diagnoza, pytała swoich rodziców: „dlaczego to przytrafiło się właśnie mi?”. Rodzice jej wtedy odpowiadali: „Czasami złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom. Nie wiemy czemu, ale zrobimy wszystko, żeby było dobrze”. Nie poddali się i wraz z lekarzami walczyli o życie i zdrowie dziewczynki. Najpierw musiała przejść ona 12-tygodniową chemioterapię, która zmniejszyła rozmiar guza do wielkości możliwej do operowania. To pozwoliło ocalić udo oraz stopę Gabi oraz umożliwiło plastykę rotacyjną. To praktyka chirurgiczna polegająca na zastąpieniu stawu kolanowego stawem skokowym. U Gabi specjaliści tuż po chemioterapii podjęli ostateczną decyzję o przymocowaniu zdrowej części nogi dziewczynki do jej uda. Skutkowało to tym, że w miejscu kolana przyczepiono jej stopę, odwróconą o 180 stopni. Dzięki specjalnej protezie kostka stopy Gabi miała pełnić funkcję jej prawego kolana. Od operacji minął długi czas zanim dziewczyna nauczyła się chodzić od nowa, ale później było już tylko łatwiej.

Dzisiaj Gabi ma 17 lat i znowu może tańczyć! Nastolatka postawiła nie tylko na balet, ale chłonie też inne style tańca takie jak jazz, taniec współczesny i nawet hip-hop. Na serwisie YouTube możemy znaleźć wiele filmów z jej popisami tanecznymi. Niczym nie różni się od jej pełnosprawnych znajomych i konkurentów. Posiada nawet specjalną protezę „ubraną” w baletkę. Marzy o tym, żeby w przyszłości zostać onkologiem albo pielęgniarką i pomagać innym. Została krajowym rzecznikiem kampanii medialnej Truth 365, której celem jest edukacja i mobilizacja milionów ludzi za pośrednictwem Facebooka, YouTube’a, Twittera oraz innych serwisów społecznościowych. Za pomocą filmów dokumentalnych informują one opinię publiczną o krytycznej potrzebie finansowania badań nad nowotworami u dzieci. W jednym z filmów Gabi opowiedziała swoją historię.
Nigdy się nie poddała, chociaż życie „dało jej w kość”. Na swoim profilu na Instagramie opisuje siebie jako „cancer survivor”, co w wolnym tłumaczeniu można interpretować jako „ocalały w walce z rakiem”!

Źródła: Instagram (@gabishull), Facebook (Gabi Shull; Truth 365)
Fot. Instagram (@gabishull)
Print Friendly, PDF & Email