Już w sobotę FIP. Przyjdź i Ty!

Już w sobotę FIP. Przyjdź i Ty!
Fot. RS

Forum Inicjatyw Pozarządowych to doskonała okazja do tego, by poznać ofertę elbląskich organizacji i po prostu wspólnie spędzić czas. Już w najbliższą sobotę (22 czerwca) starówka wypełni się atrakcjami dla wszystkich mieszkańców. Będziesz tam? My na pewno!

– Czym jest FIP? Przede wszystkim miejscem dobrej zabawy dla całych rodzin. Oprócz akrobacji rowerowych będzie można uwolnić pozytywną energię podczas jogi śmiechu, czy przygotować zdrowe przekąski z Bankiem Żywności albo wziąć udział w… kulaniu trufli. Harcerze zaproszą na warsztaty żeglarskie, a Stowarzyszenie ESWIP do wzięcia udziału w loterii fantowej. Na Starym Rynku będzie można spotkać ponad 20 organizacji ze swoimi stoiskami, które będzie można odwiedzać przez całą imprezę i poznać ich codzienną działalność i ofertę – informuje Sylwia Warzechowska z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Wydarzenie jest organizowane przez ESWIP od 20 lat. Jak co roku organizatorzy zadbali o to, by każdy znalazł coś dla siebie. Oprócz prezentacji ofert organizacji pozarządowych, wielu ciekawych warsztatów i wydarzeń na Starym Mieście odbędą się targi ekonomii społecznej, gdzie można będzie można kupić lokalne produkty począwszy od naturalnych konfitur, soków, przez rękodzieło, po smaczne, domowe przekąski.

Jedną z organizacji, które 22 czerwca można spotkać na starówce, będzie Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych. Podczas Forum Inicjatyw Pozarządowych ERKON zaprezentuje ofertę wsparcia, którą kieruje do elblążan.

– W ostatnich latach Rada wyspecjalizowała się w zakresie zatrudnienia wspomaganego, w oparciu o wypracowany własny model, Centrum Integracji Społecznej, usługi asystenckie. Nasze stowarzyszenie realizuje szereg projektów aktywizacji zawodowej i społecznej, w ramach których oferujemy między innymi wsparcie takich specjalistów jak psycholog, doradca zawodowy, trener pracy i prawnik – mówi Barbara Gąsak, prezes ERKON-u. – Naszą misją od samego początku działalności, czyli od 26 lat, jest wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia – podkreśla.

W trakcie wydarzenia można będzie nie tylko poznać realizowane przez Radę projekty, ale również zgłosić chęć uczestnictwa.

– Obecnie trwa rekrutacja do projektu „Centrum Integracji Społecznej ERKON”, a jesienią będziemy przyjmować zapisy do kolejnej edycji projektu „Samodzielni w działaniu”. Już teraz zapraszamy elblążan zainteresowanych udziałem w projektach – mówi Barbara Gąsak.

Oprócz informacji na temat działalności ERKON-u przygotowano prezentację wyrobów artystycznych, które powstają w pracowni krawieckiej i pracowni rzemiosł różnych. Instruktorzy z pracowni pokażą najmłodszym elblążanom, jak tworzyć pluszowe zabawki.

– Planujemy przeprowadzić warsztaty krawieckie dla maluchów w wieku 4-7 lat. Wspólnie z dziećmi stworzymy maskotki-duszki i różne zawieszki z filcu, zrobimy też wypychane zabawki w kształcie rybek, myszek i serduszek. W bezpiecznej formie dzieci mogą nauczyć się, jak samodzielnie wykonać własną maskotkę, która będzie służyła przez lata. Zapraszamy do naszego stoiska w godzinach 12:30-14:00 – zachęca Bogumiła Neumiller, instruktor pracowni krawieckiej.

Na stoisku będą też czekały bezpłatne egzemplarze Miesięcznika Osób Niepełnosprawnych „Razem z Tobą”, którego wydawcą jest ERKON.

– Na łamach gazety drukowanej oraz aktualizowanej codziennie strony internetowej pojawiają się m.in. bieżące materiały z szeroko rozumianych dziedzin społecznych i edukacji, których tematyka zawiera informacje ważne dla osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin, jak również ośrodków wspierających te osoby. Podczas FIP-u będzie można zapoznać się bliżej z naszą pracą. Jesteśmy codziennie „Razem z Tobą”, dlatego zachęcam, by być tego dnia razem z nami – mówi Rafał Sułek, redaktor naczelny pisma.

Poniżej prezentujemy program 20. Forum Inicjatyw Pozarządowych

Stary Rynek, sobota, 22 czerwca, w godz. 11:00-14:00

11:00 Rozpoczęcie imprezy
11:00-14:00 Rowerowe Tricki – Stowarzyszenie Sportów Xtremalnych Loteria – Stowarzyszenie ESWIP
11:00-12:30 Warsztaty:
– papieroplastyka – Stowarzyszenie Art-Kreatywni
– „Ukulaj sobie trufle” – Naturalna Żywność
– „Żeglarskie sploty”– Harcerski Klub Żeglarski
11:15 Joga śmiechu – Stowarzyszenie Babska Wyspa
12:00 Pamiątkowe zdjęcie
12:15 Joga integralna – Pozytywne Elblążanki
12:45 Gra integracyjna i Kawiarenka Obywatelska

12:30-14:00Warsztaty:
Eko-pojemniki – Koło Gospodyń Wiejskich Nowe Monasterzysko
Zdrowe przekąski – Bank żywności
Pierwsza pomoc – Stowarzyszenie Inspiratornia
Warsztaty krawieckie – Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych
Print Friendly, PDF & Email