W poniedziałek rozpoczynają się szczepienia seniorów 70+ w ramach Narodowego Programu Szczepień

W poniedziałek rozpoczynają się szczepienia seniorów 70+ w ramach Narodowego Programu Szczepień
Fot. Pixabay

W poniedziałek (25 stycznia) rusza proces szczepień przeciw COVID-19 seniorów po 70. roku życia. Pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg zaapelowali do seniorów, by ci rejestrowali się na szczepienia za pomocą narzędzi pozwalających na rejestrację na odległość.

Jak zaznaczył na wstępnie niedzielnej konferencji prasowej Dworczyk, zgodnie z umową wynegocjowaną przez KE z dostawcami, Polsce przysługuje liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie w najbliższym czasie 3,1 mln Polaków. Mają oni otrzymać szczepionkę do końca marca.

– W tej chwili nie mamy wolnych terminów. To wynika z braku szczepionek. Dlatego apelujemy do seniorów, aby jutro zostali w domach i nie szli do przychodni. Wszystkie terminy do marca zostały już zarezerwowane, wszystkie szczepionki zostały rozdysponowane – przekazał dziś minister Dworczyk.

Zaapelował jednocześnie do seniorów, by zgłaszali chęć do szczepienia telefonicznie, przez internet lub SMS. – Każdy senior może zadzwonić pod 989 i mimo braku terminów może zostawić dane kontaktowe i jak tylko pojawią się nowe to zostanie umówiony na konkretny termin – poinformował pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

W celu rejestracji można wysłać również SMS na numer 664 908 556 (więcej o tym – KLIKNIJ TU). Istnieje także możliwość rejestracji za pośrednictwem strony gov.pl/szczepimysie.

– Gwarantujemy, że każdy senior, który przekaże dane, jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, to pracownicy infolinii zadzwonią do takiej osoby i zaproponują konkretny termin szczepienia – mówił Dworczyk.

Wskazał, że do końca marca Polska zaszczepi 3,1 mln osób, ale system, który został stworzony pozwoliłby na zaszczepienie 11 mln osób. – Niestety brakuje nam szczepionek – zaznaczył.

– Wiem, że część osób przyzwyczajona jest do tego, by samodzielnie zgłaszać się do przychodni, ale w dzisiejszych czasach to jest narażanie się osób starszych na kontakt z chorymi. Zostańmy w domu i wykorzystajmy inne możliwe kanały o których mówiłem – zaapelował do seniorów szef KPRM.

Do seniorów zwróciła się także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Zmagamy się z epidemią koronawirusa. Chcemy zabezpieczyć obywateli i ratować miejsca pracy, ale zdrowie i życie jest najważniejsze. Pula szczepień jest obecnie wyczerpana, ale niedługo będzie uzupełniona. Apeluję: zostańmy w domu – zaapelowała szefowa MRiPS.

Minister przypomniała jednocześnie, że od jesieni działa pod numerem 22 505 11 11 infolinia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniora. – Istnieje możliwość skorzystania z pomocy Cyfrowego Wolontariusza, który pomoże w eRejestracji na szczepienie – przekazała Marlena Maląg.

Podczas konferencji prasowej pojawiło również pytanie o to, co w momencie, gdy senior umówiony na szczepienie nie stawi się w punkcie szczepień. Michał Dworczyk wskazał, że w takim przypadku można podać szczepionkę innej osobie z grupy wiekowej 70+.

W trakcie konferencji przekazano jednocześnie, że gdy tylko pojawi się więcej szczepionek seniorzy zarejestrowani na odległe terminy, będą mogli zmienić datę szczepienia na wcześniejszą.

Szef KPRM przekazał też, że jest szansa, iż do końca najbliższego tygodnia zarejestrowana zostanie szczepionka firmy AstraZeneca. – Gdyby tak się stało, gdyby EMA podjęła takie decyzje producent twierdzi, że dostawy rozpoczęłyby się jeszcze w lutym, ale dopóki nie będziemy mieli dokładnych dokumentów i dopóki przede wszystkim szczepionka nie zostanie dopuszczona przez EMA do użytkowania na terenie Unii Europejskiej nie ma sensu prowadzić tego rodzaju dywagacji (na temat terminu dostaw szczepionki – red.) – podkreślił Dworczyk.

Print Friendly, PDF & Email