Gdynianie dzielą się żywnością z potrzebującymi

Gdynianie dzielą się żywnością z potrzebującymi
Fot. Bank Żywności w Trójmieście

Inicjatywy społeczne w Gdyni mają się dobrze. Działają sklepy społeczne, lodówki społeczne oraz zbiórki żywności. Bank Żywności w Trójmieście, we współpracy z gdyńskim samorządem prowadzi dwa sklepy społeczne. Tylko w 2023 roku wydały około 56 ton żywności.

Coraz więcej organizacji społecznych oraz osób prywatnych angażuje się w organizowanie projektów społecznych związanych ze zbiórką żywności dla osób ubogich. W Polsce wiele osób boryka się z problemami finansowymi. Jest to związane z rosnącymi kosztami życia. Dzięki tego typu inicjatywom społecznym oraz pomocy wolontariuszy, osoby w kryzysie mogą otrzymać darmową lub „bardzo tanio” sprzedawaną żywność, co przyczynia się do poprawy ich warunków życia.

Co warto podkreślić, to właśnie w Gdyni utworzono pierwsze „sklepiki społeczne” w Polsce. Pierwszy powstał w Orłowie w 2017 roku, a drugi dwa lata później na Obłużu.

Już od pierwszego dnia funkcjonowania okazały się wielki hitem. Artykuły żywnościowe trafiają do tych miejsc głównie dzięki darowiźnie z większych sklepów, które w ten sposób unikają marnotrawstwa i wyrzucenia jedzenia na śmietnik. Produkty te, są jeszcze świeże i bezpieczne do spożycia.
Za ich funkcjonowanie odpowiedzialny jest Bank Żywności z Trójmiasta we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni. Ta kooperacja przynosi naprawdę wymierne korzyści. Tylko w zeszłym roku obsłużono prawie 1.200 osób i wydano 56. ton żywności.

– Te sklepy pełnią ważną rolę w gdyńskim systemie pomocy społecznej. Potrzebujący gdynianie mogą nie tylko zaopatrzyć się w potrzebne produkty żywnościowe, ale także nawiązać kontakt z pracownikiem socjalnym, uzyskać poradę, wsparcie. Cieszę się że ta nowatorska inicjatywa realizowana we współpracy z Bankiem Żywności dynamicznie się rozwija – mówi Michał Guć wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Nasza kooperacja zaowocowała wybudowaniem w Gdyni centrum logistycznego Banku Żywności. Nowy obiekt, który wkrótce rozpocznie działalność, to nie tylko sprawniejsza obsługa systemu, ale także kuchnia gdzie będą gotowane posiłki dla potrzebujących, a także przestrzeń edukacyjna, gdzie będą prowadzone warsztaty dotyczące niemarnowania żywności.

Kolejnym wartościowym projektem jest z pewnością „lodówka społeczna”. Pierwsza funkcjonuje nieprzerwanie od kwietnia 2021 roku na Obłużu, przed budynkiem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdyni. Pomysłodawcą i fundatorem inicjatywy jest radny miasta Jarosław Kłodziński. Od początku akcji udało się wydać już ponad 10. tysięcy porcji żywnościowych.

– Projekt ten spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Z tej formy pomocy w naszej okolicy korzysta kilkaset osób. Z diety radnego przygotowuję oraz zakupuję produkty, a następnie przygotowuję kanapki. Schodzi ich kilkadziesiąt tygodniowo. Na podstawie naszego pomysłu i doświadczenia działają podobnie „lodówki społeczne” w Olsztynie, Kościerzynie i Wrocławiu. Pragnę podziękować wszystkim osobom, które na co dzień dbają o jej czystość i pilnują aby nigdy nie była pusta – mówi Jarosław Kłodziński, radny miasta Gdyni. 

Lodówka jest czynna siedem dni w tygodniu. Zlokalizowana w miejscu ogólnodostępnym. Żywność jaką można tam znaleźć, to przede wszystkim: zupy, drugie dania, kanapki, owoce oraz sałatki.

Drugą taką lodówką opiekują się ojcowie franciszkanie przy parafii św. Antoniego w Gdyni (Wzgórze św. Maksymiliana). Znajduje się ona od strony ulicy Ujejskiego. Mieszkańcy chętnie uzupełniają ją o artykuły żywnościowe. Natomiast franciszkanie dbają o porządek wokół niej, udostępniają energię elektryczną, a nierzadko sami zapełniają półki jedzeniem. Zachęcamy do tworzenia takich miejsc w naszym mieście.

Projekty społeczne związane ze zbiórką żywności mają również pozytywny wpływ na całą społeczność. Działania te promują solidarność, współpracę oraz empatię w społeczeństwie, co może przyczynić się do jego wzmocnienia i budowania więzi międzyludzkich.

W Gdyni od końca lat 90. prowadzona jest zbiórka żywności w sklepach i marketach spożywczych przez Banki Żywności. W tym roku akcja odbędzie się 15 i 16 marca w ponad 50. sklepach na terenie trójmiasta i okolic. W Gdyni wolontariuszy będzie można spotkać w 20. sklepach – sieci Biedronka, Lidl, Aldek i Stokrotka. W listopadzie zeszłego roku na terenie kraju udało się zebrać ponad 300 ton żywności. W samym trójmieście było to ponad 7,7 ton. Zbierane są głównie produkty z długą datą ważności takie jak: makarony, kasza, konserwy mięsne, dżemy, płatki śniadaniowe itp.

Zbiórka żywności w ramach akcji organizowanej przez Banki Żywności
(fot. materiały prasowe, bztrojmiasto.pl)

– Wciąż poszukujemy wolontariuszy. Osób z wielkim sercem, które poświęcą swój czas aby wesprzeć nasze działania. Żywność, którą Polacy podarują osobom w potrzebie, jest niezwykle cennym darem. Podzielenie się jedzeniem z kimś głodnym to jeden z najczystszych i najpiękniejszych odruchów serca – mówi Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Żywność z Banków Żywności trafia do rodzin wielodzietnych, osób bezrobotnych, w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, wychodzących z nałogów i wielu innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Podsumowując, organizowanie różnorodnych projektów społecznych związanych ze zbiórką żywności ma wiele korzyści, zarówno dla osób potrzebujących, jak i dla całego społeczeństwa. Warto wspierać takie inicjatywy i angażować się w pomoc innym, ponieważ każda osoba ma prawo do godnego życia i odpowiedniego żywienia.

Print Friendly, PDF & Email