Gdynia: Nowy sprzęt u stomatologa osób z niepełnosprawnością

Gdynia: Nowy sprzęt u stomatologa osób z niepełnosprawnością
Fot. Pixabay

Nowy sprzęt trafi do Poradni Stomatologicznej dla Osób z Niepełnosprawnościami w gdyńskim Szpitalu św. Wincentego a Paulo. Wśród nowego wyposażenia medycznego znajdą się m.in. aparat do znieczulenia oraz wiertła stomatologiczne. Na ich zakup spółka Szpitale Pomorskie przeznaczyła 170 tysięcy złotych z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego.

Poradnia Stomatologiczna dla Osób Niepełnosprawnych w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni działa od października 2019 r. To trzecie, obok Gdańska (Szpital św. Wojciecha) i Słupska (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny), takie miejsce w województwie pomorskim, z którego za darmo, gdyż w ramach kontraktu z NFZ, mogą korzystać mieszkańcy regionu.

Szpitale Pomorskie – w których skład wchodzi Szpital św. Wincentego a Paulo – po raz kolejny przeznaczyły środki finansowe na zakup niezbędnego wyposażenia medycznego, służącego osobom z niepełnosprawnością podczas leczenia stomatologicznego. Będą to m.in.: aparat do znieczulenia oraz wiertła stomatologiczne.

– Z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego podczas XIX sesji sejmiku na sprzęt medyczny przekazaliśmy 170 tys. zł – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego – Środki te pozwolą do niezbędnego wyposażenia. Przypomnę, że w ubiegłym roku, dzięki przekazanym z budżetu województwa środkom, kupiono unit stomatologiczny wraz z wyposażeniem, stół zabiegowy i aparat RTG z radiowizjografią. W tym roku planowany jest również zakup fizjodyspensera, służącego do specjalistycznych zabiegów.

Z leczenia przeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym w poradni mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Pacjenci są konsultowani. Pobierana jest krew i przeprowadzane są inne konieczne badania. Potrzebna jest też konsultacja anestezjologiczna. Chory, w dniu zabiegu, po przyjęciu do poradni, trafia na salę operacyjną, na której jest właściwie przygotowywany przez pielęgniarkę anestezjologiczną i wprowadzany w stan znieczulenia ogólnego przez lekarza anestezjologa. Po zabiegu pacjent jest wybudzany i przez kilka godzin obserwowany przez lekarzy i pielęgniarki.

Większość ludzi boi się wizyty u stomatologa. Natomiast w przypadku osób z różnym stopniem niepełnosprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej trudne może być nie tylko pokonanie lęku, ale samo wytłumaczenie. U niepełnosprawnych umysłowo problemy pojawiają się na poziomie komunikacji. Często nie ma możliwości nawiązania kontaktu z chorym. Ponadto, trudności dotyczą np. przyjęcia optymalnej pozycji do leczenia oraz utrzymania jej przez czas konieczny do przeprowadzenia zabiegu. Nie ma też możliwości zbadania pacjenta, opowiedzenia o tym, co i jak będzie wykonywane. Dodatkowe trudności powoduje specyfika niektórych schorzeń.

W ramach leczenia wykonywane są świadczenia z zakresu stomatologii zachowawczej, dziecięcej oraz chirurgii stomatologicznej. Leczone są m.in.: ubytki próchnicowe, usuwany jest kamień i złogi nazębne, przeprowadzana jest profilaktyka przeciwpróchnicowa, a także leczenie chirurgiczne np. usuwanie zniszczonych zębów. Co ważne, dzięki znieczuleniu w trakcie jednego zabiegu można wyleczyć kilka zębów.

Ambulatoryjna pomoc stomatologiczna jest udzielana w znieczuleniu ogólnym osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności posiadającym wskazania do tego typu leczenia. Rejestracja do poradni czynna jest od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 58 726 08 60.

Źródło: gdynia.pl
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email