Elblążanie, którzy odeszli w tym roku

Elblążanie, którzy odeszli w tym roku
Fot. Adminstrator

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim. Każdego roku żegnamy na zawsze wybitnych i mniej znanych – literatów, aktorów, muzyków, sportowców, działaczy i tych najbliższych naszemu sercu. W ostatnich 12 miesiącach odeszli na zawsze znani nam elblążanie: Gen. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski, Ewa Sprawka i Andrzej Lech-Sobczak.

Gen. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski (ur. 29 września 1907 r. zmarł 13 lipca 2008 r.)  
Polski wojskowy, żołnierz podziemia pseud. Tysiąc, Bolko, Grzmot, Michałowicz, Burza.

Był reprezentantem i świadkiem historii XX wieku obfitującej w wojny i przemiany polityczne. Jego przebyta droga życiowa i dokonania pokazują, że współtworzył tę historię, był jej aktywnym budowniczym. Dla młodych ludzi stał się symbolem hasła drogiego każdemu Polakowi: ”Bóg, Honor, Ojczyzna”. Generał Nieczuja-Ostrowski był wzorem miłości do człowieka i ojczyzny.

W 1931 ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie-Ostrowi Mazowieckiej. Służbę rozpoczął w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.
Wziął udział w kampanii wrześniowej, za zasługi odznaczony został Krzyżem Walecznych. Dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł. Został szefem uzbrojenia w Komendzie Okręgu Krakowskiego ZWZ.  W 1943 r. Bolesław został awansowany do stopnia majora oraz odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 1944 roku został mianowany dowódcą 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej („Dom”),. Za zasługi awansowano go do stopnia podpułkownika ze starszeństwem od 11 listopada 1944 r. oraz odznaczono Orderem Virtuti Militari.

Osiedlił się w Pogrodziu k. Elbląga.  W 1949 roku został aresztowany. Dwukrotnie został skazany na karę śmierci. W więzieniu spędził 7 lat. Przez kolejne lata prześladowany był za działalność w Armii Krajowej.

W 1991 został wyróżniony awansem na stopień generała brygady, a rok później otrzymał honorowe obywatelstwo Elbląga. Otrzymał od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi na rzecz Kościoła katolickiego został uhonorowany odznaczaniem papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Ewa Sprawka ur. 22 września 1961 r. zmarła 8 lipca 2008 r.
Dyrektor Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, radna, społecznik i człowiek wielkiego serca. Należała do najaktywniejszych osób sektora pozarządowego. Zmarła po wyczerpującej chorobie, mając 47 lat.

Była Konsultantem ds. Osób Niepełnosprawnych, współtworzyła programy miejskie i wojewódzkie dla osób niepełnosprawnych.

Była autorką i koordynatorką innowacyjnych programów dotyczących zatrudniania i szkoleń osób niepełnosprawnych. Założyła Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych, Zakład Aktywności Zawodowej w Elblągu oraz ośrodek szkoleniowy dla osób niepełnosprawnych.

Była Przewodniczącą Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Elbląga, członkinią Zespołu Doradczo– Konsultacyjnego ds. Polityki Społecznej przy Prezydencie Elbląga, należała też do Wojewódzkiego Zespołu ds. Wdrażania EFS przy Oddziale PFRON w Olsztynie.

Współpracowała z międzynarodowymi organizacjami: Phab – organizacją polsko–angielskiej wymiany osób niepełnosprawnych, Young People with Arthritis oraz Mobility International.

Andrzej Lech-Sobczak ur. 7 maja 1941 roku, zmarł 28 października 2008 r.
Wybitny elbląski lekarz psychiatra.  

W latach 1989-2006 był ordynatorem Oddziału Psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Dzięki jego dużemu wkładowi pracy i zaangażowaniu powstał elbląski Klub Anonimowego Alkoholika. Pozostawił po sobie pozycje literackie z zakresu psychiatrii: „Leki wpływające na czynności mózgu”, „Rozpowszechnienie zespołów depresyjnych”.

Był doktorem nauk medycznych, uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką „Zasłużonego Pracownika Służby Zdrowia”. Był członkiem Stowarzyszenia Psychiatrów Polskich oraz Międzynarodowego Klubu Charytatywnego KIWANIS.

Andrzej Lech-Sobczak cieszył się ogromnym zaufaniem pacjentów oraz pracowników służby zdrowia. Pozostanie w pamięci jako człowiek, dla którego dobro pacjenta zawsze było najważniejsze.
  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2989

Print Friendly, PDF & Email