Drzeworyty - talizmany szczęścia

Drzeworyty - talizmany szczęścia
Fot. Adminstrator

W galerii Spatium Novum na poddaszu Biblioteki Elbląskiej można oglądać wystawę drzeworytów związanych z chińską kulturą. Prezentowane na wystawie prace pochodzą z ostatnich konkursów na drzeworyt noworoczny organizowanych na Tajwanie.

4 maja o godz. 17.00 odbędzie się finisaż wystawy, podczas którego będzie można wziąć udział w warsztatach malarstwa tuszem oraz kaligrafii, które poprowadzą studentki z Tajwanu, stypendystki ASP w Warszawie Lin Yu-Yen i Hsien Ting Ting. Wystawa zorganizowana jest przy współpracy z Taipei Economic and Office Information Division.

Zwyczaj zdobienia drzwi do świątyń oraz domostw kolorowymi obrazkami sięga odległych wieków. W przeszłości drzeworyty były przygotowywane z okazji różnych festiwali i świąt ludowych, czy ważnych uroczystości rodzinnych. Z czasem były one przygotowywane tylko podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku, który jest najważniejszym świętem dla Chińczyków na całym świecie.

Drzeworyty noworoczne, których tradycja jest wciąż żywa na Tajwanie, zaliczane są do noworocznych zwyczajów. Drzeworyty przedstawiające bóstwa, bohaterów i opiekunów są żywym elementem kultury ludowej. Wykonane są tradycyjnymi metodami i pełnią różne funkcje. W przeszłości modlono się do nich i obdarowywano się nimi nawzajem. Są rodzajem talizmanów ochronnych i amuletów, które mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo oraz dobrobyt.

Drzeworyty związane są tematycznie z chińską kulturą. Przedstawiają one wyobrażenia najróżniejszych bóstw opiekuńczych i sceny rodzajowe, a także ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych oper oraz bajek. Motywem przewodnim często są także chińskie znaki zodiaku takie jak: szczur, wół, tygrys, zając, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. Innym tematem często prezentowanym na drzeworytach są ryby. W języku chińskim słowo ryba brzmi podobnie do słowa pomyślność, dobrobyt czy bogactwo.  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5331

Print Friendly, PDF & Email