Diecezja Elbląska pożegnała kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Diecezja Elbląska pożegnała kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
Fot. Adminstrator

W piątek,24 sierpnia, Diecezja Elbląska pożegnała kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który od 3 marca nawiedzał kolejno diecezjalne parafie. Uroczystość zakończenia Peregrynacji Obrazu po Diecezji Elbląskiej odbyła się na placu katedralnym, gdzie Mszę św. celebrował i homilię wygłosił Nuncjusz Apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore. Nawiedzenie kopii Jasnogórskiego Obrazu zbiegło się z 20 rocznicą powstania Diecezji Elbląskiej.

W uroczystości pożegnalnej w Elblągu udział wzięli liczni biskupi, wśród nich Prymas Polski arcybiskup Józef  Kowalczyk i kardynał Kazimierz Nycz. W imieniu mieszkańców miasta dostojnych gości powitał prezydent Grzegorz Nowaczyk. Plac wypełnili wierni nie tylko z Elbląga – w okolicy katedry zaparkowało wiele autokarów z innych miejscowości z diecezji elbląskiej.

O godzinie 11.00 obraz Matki Bożej został procesyjnie wyniesiony z katedry i ustawiony na ołtarzu polowym na placu katedralnym. Po godzinnym czuwaniu została odprawiona Msza święta, celebrowana przez Nuncjusza Apostolskiego Celestino Migliore.  Liturgię rozpoczął hymn Bogurodzica, który przez wieki towarzyszył Polakom w uroczystych wydarzeniach i chwilach niebezpieczeństw, oddając ich w opiekę Matki Bożej.-  Jej wstawiennictwu powierzaliśmy siebie, rodziny, swoje sprawy, problemy, potrzeby i nadzieje – powiedział na zakończenie uroczystości biskup elbląski Jan Styrna. Tak jest i dziś.

Kopię cudownej Jasnogórskiej Ikony Matki Boskiej Elbląg gościł po raz drugi. Po raz pierwszy Obraz przybył tu 26 lat temu, w ramach peregrynacji związanej z jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. Zamysł wędrówki kopii Jasnogórskiej Ikony przedstawił ks. Prymas Wyszyński po Październiku 1956 roku i zwolnieniu z ośrodka internowania. Pomysł ten początkowo zaskoczył biskupów, ale  11 kwietnia 1957 roku na 45.Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski zapadła decyzja o Nawiedzeniu wszystkich polskich parafii i diecezji przez kopię Cudownego Obrazu Jasnogórskiego.  Nieco wcześniej, w lutym 1957 roku, paulini z Jasnej Góry przystąpili do sporządzenia tej kopii. Pracę tę powierzono dziekanowi Wydziału Sztuk Plastycznych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Leonardowi Torwirtowi. Ponieważ nie chodziło o wykonanie zwykłej tylko kopii, wysiłek toruńskiego malarza wpierały modlitwy zakonów kontemplacyjnych, a w Kaplicy Cudownego Obrazu codziennie odprawiana była w tej intencji Msza święta. Obraz namalowany został – podobnie jak oryginał – temperą na desce lipowej i pokryty następnie szesnastoma warstwami laserunków olejnych.
W maju 1957 roku Prymas Polski zawiózł kopię Cudownego Obrazu do Rzymu. Ówczesny papież Pius XII zaaprobował pomysł peregrynacji i w dniu 14 maja poświęcił obraz. 26 sierpnia w święto Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się na Jasnej Górze uroczystość rozpoczęcia milenijnego Nawiedzenia.
Pierwsza peregrynacja Obrazu trwała 23 lata – z jedną przerwą. Ówczesne władze komunistyczne na rozmaite sposoby, poprzez różne  zakazy i nakazy, kary porządkowe, zmiany trasy itp. utrudniały tę wędrówkę i zgromadzenia wiernych. Posunęły się do tego, że 2 września w okolicach Będzina esbecy zatrzymali sufragana katowickiego Józefa Kurpasa wiozącego Obraz z Warszawy do Katowic i zmusili do zawrócenia na Jasną Górę. Ojcowie paulini umieścili Obraz w bazylice jasnogórskiej, gdzie przebywał tam przez kilka lat, w tym trzy lata strzeżony przez służby bezpieczeństwa. Po uwięzieniu Obrazu po diecezji katowickiej pielgrzymowały puste ramy ozdobione kwiatami, z płonącą świecą i księgą Ewangelii. Symboliczne puste ramy objechały także diecezje krakowską, tarnowską, przemyską, lubelską oraz administracji apostolskiej z siedzibą w Lubaczowie, wywołując jeszcze gorętszą reakcję. Obraz uwolnili z domowego aresztu radomscy księża. 18 czerwca 1972 roku w Radomiu odbyły się uroczystości rozpoczynające Peregrynację w diecezji sandomierskiej. Na kilka dni przed tymi uroczystościami księża wywieźli potajemnie Obraz Nawiedzenia z Jasnej Góry i tak powrócił ponownie na szlak. Od tego czasu peregrynacja kontynuowana była już bez przeszkód.
W czasie 23 lat milenijnej pielgrzymki Jasnogórska Pani nawiedziła przeszło 8 tysięcy kościołów i kaplic, 7150 parafii.

Drugie, trwające obecnie,  Nawiedzenie Kopii Obrazu Jasnogórskiego rozpoczęło się 5 maja 1985 roku, jako przygotowanie do Jubileuszowego Roku 2000. Podobnie jak poprzednio, Obraz wędruje od parafii do parafii, w każdej z nich przebywa dobę, która jest czasem modlitwy i czuwania, poprzedzonym rekolekcjami, przygotowującymi duchowo do tego spotkania.  Obrazowi towarzyszy jasnogórski kustosz.
Po przeszło 5.miesięcznej wędrówce po parafiach Diecezji Elbląskiej kopia Cudownego Obrazu pojechała do Diecezji Toruńskiej.
  TB Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8375

Print Friendly, PDF & Email