Czekolada na zdrowie

Czekolada na zdrowie
Fot. Adminstrator

Czekolada wprawia nas w dobry nastrój, rozjaśnia umysł i łagodzi niepokój. Ziarno kakaowca zawiera najwyższa dawkę antyoksydantów, a one chronią nas przed uszkodzeniem DNA, wirusami, rakiem, chorobami skóry. Ponadto regularne jedzenie czekolady może obniżać ryzyko udaru mózgu, jednej z głównych przyczyn niepełnosprawności i zgonów na świecie, tak wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Kanady.

Z czego powstaje

Podstawowym składnikiem tego specjału jest miazga kakaowa otrzymywana w wyniku długotrwałego procesu fermentowania, prażenia, mielenia i prasowania owoców drzewa kakaowego. Im więcej miazgi, tym wyższa jakość czekolady. W czekoladach mlecznych znaczna część miazgi jest  zastępowana mlekiem w proszku. Czekolady białe są zaś  zupełnie pozbawione miazgi kakaowej. Swój specyficzny smak zawdzięczają wyłącznie zawartości masła kakaowego. Najbardziej cenione są czekolady gorzkie i deserowe, które zawierają od 50 do 70 proc. miazgi. Pozostałe składniki to tłuszcz kakaowy i cukier oraz różne dodatki smakowe.

Kakao i czekolada są bogate w roślinne flawonoidy, które mają działanie przeciwutleniające, czyli neutralizują wolne rodniki tlenowe. Badania wskazują, że nadmiar wolnych rodników jest szkodliwy dla wielu tkanek, a zwłaszcza dla tkanki nerwowej. Zwiększoną produkcję wolnych rodników obserwowano w mózgu w obu rodzajach udaru – niedokrwiennym spowodowanym zablokowaniem tętnicy mózgowej przez skrzeplinę oraz krwotocznym, wywołanym przez pękniecie naczynia i krwotok. Dowiedziono też, że ich nadmiar jest jednym z mechanizmów odpowiedzialnych za uszkodzenie tkanki nerwowej w przebiegu udaru. A rozmiary tych uszkodzeń mogą decydować o stanie niepełnosprawności pacjenta i ryzyku jego zgonu.

Ziarna kakaowca wygrywają ze wszystkim pod względem zawartości minerałów. To najlepsze na świecie źródło magnezu, chromu, dobrze przyswajalnego przez organizm wapnia. Są największym naturalnym źródłem żelaza, najprawdopodobniej jest to najlepsze źródło manganu, są jednym z najlepszych źródeł cynku, miedzi. Wszystkie składniki potrzebne dla zdrowego metabolizmu są w ziarnach kakaowca. Są też oprócz Aceroli-jednym z najlepszy źródeł witaminy C. Jednak żadna czekolada jej nie zawiera, ponieważ niszczy ja wysoka temperatura przy produkcji produktu.

Kojąca moc czekolady

Regularne zjadanie dwóch rządków gorzkiej czekolady na śniadanie poprawia przemianę materii i poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki niej wiele osób wyszło z anemii. Osoby cierpiące na trzustkę powinny na dwa dni co tydzień nie jeść czekolady, aby jej nie podrażnić.

Okazało się też, że czekolada jest też skutecznym środkiem na łagodzenie kaszlu. Naukowcy udowodnili, że teobromina zawarta w czekoladzie, działa skuteczniej na kaszel niż kodeina zawarta w wielu lekach przeciwkaszlowych. Również w rekonwalescencji osób z chorobami gardła jest zalecana czekolada.

Pozytywny wpływ czekolady na serce

Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, w które obfitują ziarna kakaowe czekolada ma korzystny wpływ na serce. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, zapobiegając tym samym procesom starzenia się organizmu, a także zapadaniu na choroby serca i nowotwory. Polifenole poprawiają natomiast pracę układu krążenia. Związki te rozkurczają naczynia krwionośne (co ułatwia przepływ krwi), neutralizują działanie tzw. złego cholesterolu i zapobiegają powstawaniu blokujących naczynia skrzepów. Zdaniem uczonych, spożywanie dziennie około jednej trzeciej tabliczki gorzkiej czekolady chroni przed chorobami serca.

Warto również dodać, że według naukowców ze Szkocji i Włoch gorzka czekolada jest zdrowsza niż czekolada mleczna. Zaobserwowali oni, że spożycie ciemnej czekolady o 20% zwiększa stężenie chroniących przed zawałem serca antyoksydantów we krwi. Natomiast dodawanie mleka do czekolady może zniwelować działanie tych związków. Szwajcarscy naukowcy dowodzą, że w dwie godziny po spożyciu 40 gramów gorzkiej czekolady obserwowana jest znacząca poprawa przepływu krwi.

Skutki uboczne czekolady

Istnieją dwa główne skutki uboczne spożywania czekolady. Dotyczą one nadmiernego wzrostu masy oraz psucia się zębów (im bardziej gorzka tym lepsza).
  Oprac. JP Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5004

Print Friendly, PDF & Email