Bank Żywności w Elblągu buduje nową siedzibę

Bank Żywności w Elblągu buduje nową siedzibę
Pierwsze prace już trwają

Bank Żywności w Elblągu przystępuje do budowy nowego magazynu żywności z zapleczem socjalno-biurowym – który stanie się nową siedzibą Banku. Inwestycja finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Budowa ma długą historię – wniosek o dotację został napisany w 2019 roku i przyjęty na początku 2020r. Gdy Zarząd Banku przystąpił do przetargu na wykonawcę, okazało się, że gwałtownie rosną ceny materiałów budowlanych i przyznana dotacja jest niewystarczająca. Po dwóch latach starań NFOŚiGW podwyższył dotację i można już było przystąpić do wyłonienia wykonawcy, uzyskania wymaganych uzgodnień i zezwoleń, a następnie do rozpoczęcia budowy. Zaprojektowany magazyn ma mieć 500 mkw. powierzchni, pod wspólnym dachem znajdą się pokoje biurowe i część socjalna. Będzie to obiekt ekologiczny – w zestawieniu robót jest pompa ciepła i fotowoltaika, co powinno znacznie obniżyć przyszłe koszty utrzymania.

Nowy magazyn, zaprojektowany zgodnie z potrzebami Banku Żywności będzie spełniał współczesne standardy i zapewni komfort pracy, którego w obecnych pomieszczeniach Banku bardzo brakuje. Znajdzie się też miejsce na archiwum dokumentów, których przez ponad 20 lat działalności organizacji mnóstwo się już zebrało, a trzeba je przechowywać wg obecnych dyrektyw przez 10 lat.

Budowa własnej siedziby nie byłaby możliwa, gdyby z pomocą nie przyszedł Prezydent Miasta Elbląga, przekazując Bankowi działkę budowlaną w użytkowanie wieczyste z bardzo dużą bonifikatą.

Według harmonogramu stanowiącego załącznik do umowy z firmą budowlaną, do nowej siedziby załoga Banku Żywności powinna się przeprowadzić na początku 2024 roku. Pozostanie jeszcze wiele do zrobienia – doposażenie magazynu i biura, zagospodarowanie niezabudowanej części działki na ogród. Wszystko to wymagać będzie wiele pracy i kolejnych środków finansowych, ale stworzy szansę na rozwinięcie działalności, na co Zarządowi i pracownikom Banku nie brakuje pomysłów. Patronem ulicy, przy której staje magazyn jest Eugeniusz Kwiatkowski – budowniczy Gdyni, który udowodnił, że można zrealizować najśmielsze plany i w to wierzy też załoga Banku Żywności w Elblągu.

TB
Print Friendly, PDF & Email