Ampfutbol uchwycony w kadrze. Wyjątkowa wystawa w Poznaniu

Ampfutbol uchwycony w kadrze. Wyjątkowa wystawa w Poznaniu
Fot. Piotr Leśniowski

Do 7 grudnia na Przystani Sztuki można oglądać wystawę „Amp futbol w Poznaniu”. Składają się na nią zdjęcia, których bohaterami są piłkarze po amputacjach kończyn. – Oprócz fotografii jest też opisana historia amp futbolowego zespołu Warty Poznań, który wkrótce zakończy swój debiutancki sezon w Ekstraklasie – informuje oficjalna strona internetowa klubu z Poznania.

– Przystań Sztuki, czyli plac między biurowcem Bałtyk a Concordia Design w sercu Poznania, to otwarte miejsce licznych wydarzeń kulturalnych, kina plenerowego, wystaw rzeźby, a także wystaw fotograficznych. Swoje prace pokazywali tu zarówno aktor Janusz Gajos, jak i laureaci najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych m.in. Grand Press Foto – mówi cytowana przez stronę internetową Warty Poznań Karolina Koziolek, prezes Fundacji VOX Artis, która wspólnie z centrum Concordia Design i Wartą Poznań przygotowały wystawę. – Ważne jest dla nas wspieranie lokalnych artystów oraz inicjatyw. Jedną z nich jest działalność Warty Poznań, która w ostatnim czasie podjęła nowy kurs i podejmuje tematy ważne społecznie, otwierając się na piłkę nożną kobiet czy tę dla osób z niepełnosprawnościami. Wspieramy takie inicjatywy! Zapraszamy do obejrzenia, trwającej właśnie na Przystani Sztuki, wystawy ukazującej zmagania sportowe osób z niepełnosprawnościami. U graczy widać determinację, pasję i radość z bycia razem. To bardzo inspirująca wystawa – dodaje.

Wystawa została otwarta we wtorek (17 listopada) i – jak informuje Warta Poznań – będzie ją można oglądać przez najbliższe trzy tygodnie – do poniedziałku, 7 grudnia.

Jak zaznacza klub, termin ekspozycji nie jest przypadkowy. Warta przypomina, że już w ostatni weekend listopada to właśnie zespół z Poznania będzie gospodarzem czwartego i ostatniego w tym sezonie turnieju Amp Futbol Ekstraklasy.

W tym sezonie o tytuł Mistrza Polski rywalizują Legia Warszawa (jest o krok od mistrzostwa), Wisła Kraków, TS Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała, Warta Poznań i Widzew Łódź

– Dla Warty Poznań i jej amp futbolowej drużyny rok 2020 jest niezwykły. Wszystko jest w nim pierwsze: pierwszy trening, pierwszy sparing, potem start w Pucharze Polski i wreszcie debiut w Amp Futbol Ekstraklasie. Tu znów: pierwsze bramki, punkty, zwycięstwo… – czytamy w opisie wystawy, która jest poświęcona nie tylko „Zielonym”, ale również przybliża całą dyscyplinę i jej rozwój w Polsce.

– Na wystawie jeszcze nie byłem, to jeszcze przede mną. Bardzo dobrze, że taka wystawa powstała, bo to świetna promocja dyscypliny i klubu – mówi nam Dariusz Sylwestrzak, trener Warty Poznań. – Mam nadzieję, że z każdym kolejnym rokiem uda nam się zachęcać do gry w piłkę coraz więcej osób z niepełnosprawnością ruchową, zarówno młodszych jak i starszych – dodaje.

Jak zaznacza, drużyna przez ostatnie miesiące zrobiła postęp.

– Trenujemy jak przed każdym turniejem, spotykamy się w weekendy, w listopadzie mieliśmy dwa spotkania. Nie możemy pozwolić sobie na trenowanie częściej, bo zawodnicy są z różnych części Polski, a do tego mają swoje rodziny i obowiązki zawodowe – wskazuje szkoleniowiec. – Drużyna się rozwija, zawodnicy robią postępy. Fajnie, że coraz większe postępy robią też osoby, które dopiero zaczynają grę w ampfutbol. Ważne są też te aspekty społeczne, takie jak integracja.

Nabór do sekcji ampfutbolowej Warty Poznań nadal jest otwarty. Jedynym ograniczeniem jest wiek – do zespołu mogą dołączyć osoby od 15 r.ż (przed ukończeniem 18 r.ż. konieczna jest pisemna zgoda rodziców).

– Mamy w klubie rozstrzał wiekowy od 15. do 51. roku życia. Dołączyć do drużyny może każda osoba po amputacji nogi – zachęca Sylwestrzak.

Obecnie Warta Poznań liczy 14 ampfutbolistów.

Oprac. MM
Źródło: wartapoznan.pl / własne
Print Friendly, PDF & Email