Gdyńska młodzież wspiera rówieśników. Kongres o depresji

Gdyńska młodzież wspiera rówieśników. Kongres o depresji
Fot. Kamil Złoch

Jak rozpoznać i reagować na depresję? Kogo może dotknąć? A przede wszystkim jak sobie z nią radzić? Między innymi o tym rozmawiano w sobotę 19 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Organizatorem „Kongresu Świadomości o Depresji” była Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni. To jedna z ich ważniejszych inicjatyw, bo dotyka bardzo istotnego tematu. Zgodnie z danymi NFZ w Polsce drastycznie wzrasta ilość młodych osób chorych na depresję, które wymagają specjalistycznej pomocy.

Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni składa się z uczniów, którzy zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w gdyńskich szkołach ponadpodstawowych. Są młodzi i pełni zapału. Interesują się życiem miasta i chcą mieć wpływ na zachodzące w nim zmiany. Spotykają się na sesjach i podejmują uchwały. Chcą też pomagać rówieśnikom i poruszać tak ważne tematy jak depresja. Stąd ich autorski pomysł na „Kongres Świadomości o Depresji”. Wydarzenie odbyło się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologcznym.

– Przede wszystkim chodzi o to, że jako uczniowie żyjący w społeczności szkolnej, widzimy, że depresja jest realnym problemem, z którym boryka się wiele osób w naszych środowiskach. Przez to, że dotyka nas to personalnie, chcieliśmy zorganizować wydarzenie, które by miało na celu poszerzyć świadomość o chorobie jaką jest depresja oraz dać możliwość wypracowania konkretnych możliwości pomocy i działania w tym temacie – informuje Karol Roman, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni.

– We wrześniu 2022 roku usiedliśmy na posiedzeniu Młodzieżowej Rady Miasta i stwierdziliśmy, że problem jest coraz szerszy, bardziej powszechny i trzeba go dotknąć, rozwiązać. Ale nie dorośli – młodym, tylko młodzi ludzie – młodym. I myślę, że to jest coś, co wyróżnia nasz kongres – dodaje Jan Górecki, pomysłodawca kongresu.

Podczas wydarzenia gośćmi młodzieży byli m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydent Marek Łucyk oraz radni Gdyni.

– To znakomita inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta. Myślę, że „Kongres Świadomości o Depresji” oddaje dzisiaj istotę i skalę problemu, z którym się wszyscy mierzymy. Zarówno pandemia jak i wojna w Ukrainie wywołały w bardzo wielu przypadkach u młodych osób poczucie kryzysu psychologicznego. Często problemy, które uzewnętrzniają się na bardzo wielu polach, mają wpływ zarówno na jakość życia, ale też zdolność np. uczenia się. Oczywiście jest bardzo wiele działań instytucjonalnych, ale podejmowanie przez młodych ludzi takich działań rówieśniczych, staje się kluczowe – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Kongres składał się z dwóch części. Najpierw uczestnicy wysłuchali czterech krótkich prelekcji, a po przerwie obiadowej wzięli udział w dyskusjach panelowych. Wnioski omówili na wspólnym spotkaniu zamykającym kongres.

Wśród prelegentów pojawili się:

  • doktor Wojciech Glac – „Jak rozpoznać i reagować na depresję?”,
  • magister Urszula Kropidłowska – „Depresja nie wybiera. Kogo może dotknąć?”,
  • doktor Marcin Szulc – „Psychologiczna apteczka pierwszej pomocy, czyli jak radzić sobie z kryzysem i wspierać w kryzysie innych”,
  • Jakub Stolarski – „Ruch. Otwórz się na przyjemność”.

Po prezentacjach odbyła się debata o depresji.

Podczas drugiej części konferencji młodzi radni poprowadzili warsztaty w grupach: informacyjnej, zapobiegawczej i środowiskowej. Po ich zakończeniu wszystkie zespoły spotkały się w Sali Morskiej, aby omówić rozwiązania przygotowane przez uczestników.

– Myślę, że tym, o czym każdy uczestnik kongresu powinien pamiętać, jest to, że nawet jak jesteśmy w najgorszej sytuacji, w najgorszym dołku, to zawsze jest to światełko, ta iskra, do której możemy dążyć i która może sprawić, że nasze życie na nowo stanie się lepsze i odzyska swój sens – podsumowuje Jan Górecki.

Kiedy młodzież współpracowała na warsztatach, obecni na kongresie nauczyciele i opiekunowie wzięli udział w zajęciach „Jak wspierać młodzież w depresji. Relacja rodzic – nauczyciel – uczeń”. Prowadziła je doktor Anita Sumiła.

Uczestnikami kongresu byli m.in. uczniowie i nauczyciele gdyńskich szkół średnich, a także młodzież z Olsztyna

Print Friendly, PDF & Email