W Toruniu rozmawiają o medycynie paliatywnej

W Toruniu rozmawiają o medycynie paliatywnej
Zdj. Małgorzata Litwin

Już po raz 22. w Toruniu odbywa się Ogólnopolska Konferencja Medycyny Paliatywnej Hospicjum 2023 połączona wraz z XX Jubileuszowym Ogólnopolskim Forum Onkologii i Psychoonkologii (19-20 maja 2023 r.). Tegoroczne motto konferencji to „Ważny jest człowiek”.

Ponad 20 lat temu konferencje te zostały zainicjowane przez Ołenę Bożemską, ówczesną prezes Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu.

Od tego czasu każdego roku w maju – w mieście Mikołaja Kopernika – spotykają się lekarze, pielęgniarki, duchowni i wolontariusze zainteresowani tematyką podstawowych zagadnień medycyny i opieki paliatywnej oraz onkologii i psychoonkologii, m.in. diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, problemami psychicznymi, geriatrią, duchowymi i społecznymi problemami pacjenta oraz jego rodziny/opiekunów, rolą lekarza pierwszego kontaktu w systemie opieki paliatywnej i jego współpracą z hospicjum, pielęgniarstwem w opiece paliatywnej, wolontariatem, diagnostyką i leczeniem bólu, nowościami oraz oceną stosowanych materiałów opatrunkowych, urządzeń rehabilitacyjnych, urządzeń z zakresu higieny szpitalnej oraz nowościami w leczeniu farmakologicznym.

Zdj. Małgorzata Litwin

Wydarzenie organizowane jest corocznie przez toruńskie Centrum Konferencji i Wystaw Expo-Andre.

Od samego początku istnienia hospicjum „Nadzieja” i Hospicjum im. Jana Pawła II (Światło) w Toruniu wsparcia na rzecz działalności tych placówek oraz organizacji corocznej konferencji udzielają Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urządu Miasta Torunia.

W uroczystej inauguracji wydarzenia w dniu 19 maja 2023 r. w Hotelu Filmar wzięli udział m.in. zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia Małgorzata Skibicka, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Krystyna Żejmo-Wysocka, a także przedstawiciele środowiska lekarzy, pielęgniarek, dyrektorzy hospicjów, szpitali i ZOL-i, osoby duchowne oraz wolontariusze.

Zdj. Małgorzata Litwin

– W imieniu Prezydenta Miasta Torunia dziękuję, że udało się przyjechać Państwu z różnych zakątków Polski do naszego pięknego Torunia. W tym roku przeżywamy bardzo ważną 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. On też parał się m.in. medycyną i naprawdę interesował się człowiekiem. „Ważny jest człowiek” to motto naszych spotkań organizowanych przez Expo-Andre od ponad trzech dekad. Dziękuję wszystkim przyjaciołom Expo-Andre, ludziom którzy tworzą zręby merytoryczne corocznych konferencji, przyjeżdżają, są profesorami, specjalistami swoich dziedzin, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Materiał ten jest niezwykle ważny z punktu widzenia tego, iż zawsze na końcu wszystkich procesów i systemu opieki paliatywnej i hospicyjnej jest człowiek. To są jego dramaty, jego ból, to są wyzwania, które stoją przed najbliższymi tych ludzi – powiedział zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

W trakcie wydarzenia „Rycerski Medal Przyjaźni” za przyjaźń i troskę w tworzeniu Konferencji Medycyny Paliatywnej „Hospicjum” oraz Ogólnopolskiego Forum Onkologii i Psychoonkologii w Toruniu otrzymała dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pełniąca funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Z kolei Kopernikański Medal Renesansu za przyjaźń oraz wieloletnią ogromną pomoc i troskę w tworzeniu Konferencji Medycyny Paliatywnej „Hospicjum” oraz Ogólnopolskiego Forum Onkologii i Psychoonkologii w Toruniu odebrał prof. dr hab. n. med. Wojciech Leppert z Katedry Medycyny Paliatywnej Instytutu Nauk Medycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

Zdj. Małgorzata Litwin

Właśnie prof. Leppert wygłosił wykład inauguracyjny tegorocznej Konferencji i Forum. Tytuł wystąpienia brzmiał „Opieka paliatywna w Polsce 2023 – stan obecny i perspektywy rozwoju”. Następnie swoje wykłady wygłosili kolejno m.in.: prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk z Kliniki Hematologii, Onkologii Dziecięcej UM w Lublinie, dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, dr n. med. Zbigniew Hamerlak z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr n. med. Katarzyna Malinowska, dr n. med. Wiktor Chmielarczyk, Ida Hoffmann-Bogusz oraz Tomasz Krzysztyniak – przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu.

Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszy wystawa medyczna z udziałem ok. 30 wystawców, prezentujących innowacyjne produkty i urządzenia poprawiające jakość i komfort opieki nad pacjentem. Swoje stoiska wystawiły m.in.: Centrum Opieki Medycznej Hospicjum im. Jana Pawła II, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu, Puckie Hospicjum p.w. św. Ojca Pio, Domowe Sanatorium z Wasilkowa, producent opatrunków Kik Gel z Ujazdu, Reha Bed z Czeladzi, Winncare Polska z Jasienia, Kamsoft z Katowic, Stiegelmeyer ze Stolna, Medseven z Bydgoszczy, Takeda Pharma z Warszawy i firma Hospitec Polska z Poznania.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email