Przedświąteczna integracja

Zielona, pachnąca lasem, błyskająca kolorowymi ozdobami – taka choinka stoi w większości polskich domów. W ramach przedświątecznych przygotowań elbląskie koło PSONI zaprosiło sympatyków osób z niepełnosprawnością intelektualną do wspólnego tworzenia ozdób choinkowych.

Choć dopiero kończy się listopad, warto rozpocząć niektóre przygotowania przedświąteczne – z takiego założenia wyszło Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu. 27 listopada PSONI zaprosiło do Ratusza Staromiejskiego swoich sympatyków i przyjaciół, by wspólnie przygotować się do świąt.

– W ramach projektu „Bezpieczna Przyszłość” robimy dekoracje. Są tu uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy oraz zaproszeni goście. Na spotkanie integracyjne zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola numer 19 i panie z Dobrego Miejsca, które współpracują z nami w ramach Kręgów Wsparcia – mówi Aleksandra Kojtych, specjalista ds. budowania kręgów wsparcia w elbląskim kole PSONI.

Idea Kręgów Wsparcia polega na stworzeniu sieci osobistych relacji interpersonalnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ich celem jest promowanie wsparcia środowiskowego tych osób i ich rodzin w miejscu zamieszkania, w konkretnej społeczności lokalnej. W Kręgach każdy ma szansę i możliwość niesienia pomocy; czasem wystarczy mały gest czy oddolna inicjatywa. Jedną z nich było to międzypokoleniowe spotkanie wypełnione kreatywnością i przedświątecznym klimatem.

Razem lepiej

Do wspólnych przygotowań włączyły się panie z Klubu Abstynenta Dobre Miejsce, który niedawno powstał w Elblągu.

– To przestrzeń dostępna dla wszystkich, którzy propagują i krzewią kulturę życia bez nałogów, czyli życia w zdrowiu. To może być przystań dla każdego – nie wykluczamy i nie wyrzucamy nikogo, nasze drzwi są zawsze otwarte. Przyszłyśmy tutaj z chęci pomagania ludziom, otwierania własnego serca na potrzeby innych. Nasz klub podjął współpracę z PSONI, żeby wymieniać się doświadczeniami i spostrzeżeniami, ale i uczyć się od siebie wzajemnie – zaznacza Krystyna Jurek, członkini Dobrego Miejsca.

– Nasze dzieci świetnie się bawią. Są bardzo zainteresowane i bardzo zadowolone – dodaje Magdalena Bartosiak, nauczyciel wspomagający w Przedszkolu nr 19.

Święta coraz bliżej

Tworzenie bombek, które zawisną m.in. w placówkach PSONI, to nie jedyne działanie, które zbliża ludzi poprzez świąteczną atmosferę.

– Będziemy wspólnie lepić pierogi, robić sałatki, piec pierniki, dekorować choinkę. Uczestnicy już teraz przygotowują się do występów, przygotowują piosenki i życzenia dla swoich bliskich. W tym momencie mamy 150 kartek z życzeniami, które wyślemy do zaprzyjaźnionych instytucji, partnerów, sponsorów i wszystkich osób, które pomagają nam w tworzeniu jak najlepszych warunków dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – wymienia Aleksandra Kojtych.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, ważne jest, by w ferworze przedświątecznych przygotowań pamiętać o tym, co naprawdę istotne – liczy się to, by być blisko siebie.

Kliknij w zdjęcie główne i zobacz więcej zdjęć.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.