Pobili rekord! Worek medali w Abu Dhabi

Pobili rekord! Worek medali w Abu Dhabi
Fot. Adminstrator

64 osoby reprezentowały Polskę podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Rywalizowali w 17 dyscyplinach sportowych i spisali się znakomicie, bo do Polski przywieźli aż 69 medali.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbyły się między 14 a 21 marca. O medale walczyło 7,5 tysiąca sportowców ze 190 krajów. Polscy sportowcy poprawili wynik osiągnięty cztery lata temu w Los Angeles. W Abu Dhabi zobyli 30 złotych, 21 srebrnych i 18 brązowych medali, co daje łącznie liczbę aż 69 krążków.

Najwięcej medali wywalczył gimnastyk Paweł Czizmowski – na jego szyi zawisły 2 złote i 5 srebrnych. Medalowy worek rozwiązał jednak pływak Sebastian Cofał, który zdeklasował rywali na dystansie 100 m grzbietem, ustanawiając tym samym nowy rekord życiowy.

Na drugim stopniu podium we wrotkarstwie stanął Krzysztof Wieczorek, a na trzecim Patrycja Scheibe. Dwa złote medale w pływaniu dołożyła Kinga Iwańska. Wspaniały prezent urodzinowy zrobił sobie Marcin Ołdyński, który najszybciej popłynął na 25 metrów i wywalczył złoto. Dwa medale w jeździe konnej (srebrny i brązowy) zdobył Jacek Czarnecki. Wiele działo się także na sztucznej wyspie Yas. Tam rywalizowali kolarze. Bartosz Sadkowski był najszybszy na dystansie 2 kilometrów. Srebrny medal w Boccie zgarnął Daniel Rzeźnicki, a w rywalizacji duetów wraz z Agnieszką Cieluch wywalczył złoto – lepsza okazała się tylko Wielka Brytania. Emocji nie zabrakło podczas bowlingu – tu najlepszy był Robert Litawiecki.
Dwa złote i jeden srebrny medal powędrowały do Patrycji Kobierowskiej, a złoty i dwa srebrne do Kornela Konieczka (oboje kajakarstwo). Aż 6 złotych medali Polacy wywalczyli w dwuboju siłowym. Tu bezkonkurencyjni byli Kamila Woźna i Sebastian Jędrzejewski. Srebrny medal w badmintonie wywalczył Krzysztof Sołtysiak. Po brąz pobiegła sztafeta pań 4×100 metrów. Dwa medale zdobyli też tenisiści – Łukasz Kwapiszewski (złoty) i Sylwia Ubych (srebrny).

Nie zabrakło także medali w grach zespołowych. Ten najcenniejszy zdobyły piłkarki, pokonując w finale Białoruś (3-1). Brązowy medal wywalczyła też koszykarska drużyna. Po raz pierwszy w historii reprezentant Polski wywalczył medal w rywalizacji golfistów – brąz dla Danuty Hanke.
Reprezentacja Polski w piątek o godzinie 12:00 pojawiła się na Lotnisku Chopina w Warszawie. Tam zorganizowano huczne powitanie. Nie brakowało uśmiechu i łez wzruszenia. W Abu Dhabi reprezentację Polski wspierała także Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska. Następne Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych za cztery lata w Berlinie.

Źródło i fot.: Olimpiady Specjalne Polska (Facebook)
Print Friendly, PDF & Email