PKP Intercity kupi nowoczesne pociągi

PKP Intercity kupi nowoczesne pociągi

12 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT zostanie wyprodukowanych dla PKP Intercity przez Stadler Polska. Umowę w tej sprawie podpisali 21 sierpnia w Siedlcach przedstawiciele obu firm. Każdy nowy pociąg będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Elektryczne zespoły trakcyjne typu FLIRT wyprodukowane przez Stadler Polska, będą przystosowane do rozwijania prędkości 160 km/h, co pozwoli na optymalizację czasu przejazdu i wykorzystanie tego taboru na zmodernizowanych szlakach kolejowych.

– To niezwykle ważna umowa dla PKP Intercity, która przybliża spółkę do zapewniania kolei bezpiecznej, komfortowej i punktualnej. Stale rosnąca liczba pasażerów to najlepszy dowód, że polska kolej podąża właściwym torem – powiedział minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pociągi będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyposażone zostaną m.in. w windy dla podróżnych na wózkach. Dostępne będą także toalety z przewijakami dla niemowląt.

Wartość zamówienia wynosi 1,015 mld zł brutto. Zgodnie z jego warunkami, dostawa pierwszych dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych ma nastąpić w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie umowy.

Kolejne mają trafić do PKP Intercity w ciągu 48 miesięcy od podpisania kontraktu. Jednak zanim to nastąpi, dwie pierwsze jednostki zostaną poddane tzw. eksploatacji nadzorowanej w ruchu pasażerskim przez okres od 6 do 12 miesięcy (do osiągnięcia przebiegu co najmniej 250 000 km).

Oprac. Red.
Źródło: kurier.pap.pl
Fot. Damian Nowacki / arch. redakcji