Od 28 grudnia kwarantanna narodowa

Od 28 grudnia kwarantanna narodowa
Fot. Adam Guz / KPRM

Minister zdrowia poinformował w czwartek, że od 28 grudnia wprowadzona zostanie w Polsce kwarantanna narodowa i potrwa ona do 17 stycznia. Adam Niedzielski zaznaczył, że jeśli dojdzie do trzeciej fali pandemii, to system ochrony zdrowia w Polsce może być niewydolny. Jakie nowe obostrzenia zostaną wprowadzone?

– Mamy za sobą blisko dwumiesięczną, wyczerpującą walkę z drugą falą pandemii, która rozpoczęła się w październiku, a apogeum osiągnęła na początku listopada – mówił na początku czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie – nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi – dodał.

– Widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności systemu ochrony zdrowia. Jeśli to widmo się zmaterializuje to możemy być pewni, że nasz system zdrowia nie będzie działał wydolnie – zaznaczył Niedzielski.

Jak wskazał szpitale rezerwowe, które budowane były od października mają być rezerwą, która ma pomóc „w tym, żeby ta ewentualna trzecia fala została obsłużona przez system szpitalnictwa”.

Kwarantanna narodowa

Adam Niedzielski poinformował, że od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będzie kwarantanna narodowa.

– Patrząc na ryzyko trzeciej fali chciałbym, żeby te szpitale rezerwowe nigdy nie musiały być wykorzystane. Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, za swoich bliskich, za przestrzeganie norm i regulacji – mówił szef resortu zdrowia. – Wiem jednak, że apele to za mało. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Zamykamy hotele – również na ruch służbowy, żeby ograniczyć ruch do absolutnego minimum – dodał.

W czasie kwarantanny narodowej ograniczona zostanie także działalność galerii handlowych z wyłączeniem m. in. sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii i aptek.

Wprowadzony będzie także zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży do 16. roku życia w godzinach 8:00-16:00 – wyjątek stanowią półkolonie i przemieszczanie się z rodzicem.

Jeszcze bardziej niż dotychczas ograniczona zostanie działalność hoteli. Te będą mogły być udostępnione tylko dla medyków. Działać będą mogły też tzw. hotele pracownicze.

We wspomnianym okresie zamknięte zostaną też stoki narciarskie i infrastruktura sportowa (będzie mogła być udostępniana tylko sportowcom profesjonalnym).

Ponadto przywrócona zostanie tzw. kwarantanna graniczna. 10-dniowa kwarantanna nakładana będzie na osoby, które w tym okresie przybywać będą do Polski transportem zbiorowym.

– Wygrać możemy tylko razem. Każdy, kto będzie wyłamywał się z tych obostrzeń, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za zdrowie swoje, swoich bliskich i osób ze swojego otoczenia – wskazał Adam Niedzielski

Noc sylwestrowo-noworoczna w domu

W nocy z  31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu, np. wyjście do apteki.

Jak wyjaśnił minister Niedzielski powyższe ograniczenie wprowadzane jest w celu uniknięcia tworzenia się większych skupisk ludzi, do czego dochodzi w momencie witania Nowego Roku.

– W imieniu kolegów lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia chciałbym zaapelować o rozsądek i trzymanie się zasad. To jest niezbędne, bo koniec epidemii zaczniemy dopiero zauważać kiedy pojawią się efekty szczepień w walce z COVID19 – mówił prof. Andrzej Horban, główny doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19.

Print Friendly, PDF & Email