Mobilne Wsparcie w Gdańsku. Pierwsza taka aplikacja w Polsce

Mobilne Wsparcie w Gdańsku. Pierwsza taka aplikacja w Polsce
Fot. Adminstrator

Gdzie mogę znaleźć wsparcie dla dziecka? Co mam zrobić, kiedy mam problemy ze snem? Wstydzę się zadzwonić do przyjaciół, kiedy nie mam siły wstać z łóżka. To tylko część problemów i potrzeb, z jakimi zwracają się mieszkańcy Gdańska do Fundacji FOSA. Teraz będzie to łatwiejsze. W listopadzie uruchomiono aplikację „Wsparcie w Gdańsku!” na rzecz pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, sfinansowaną ze środków Miasta Gdańska.

Wyszukiwarka i baza gdańskich instytucji wsparcia, możliwość zapisania na konsultacje, treningi z FOSĄ, najnowsze projekty, artykuły i porady, a nawet telefon do konsultanta i wiele więcej. To wszystko w wielkim skrócie zawiera pierwsza w Polsce aplikacja wsparcia adresowana do wszystkich mieszkańców Gdańska, którzy przeżywają trudności, potrzebują pomocy lub zmagają się z problemami psychicznymi bliskich.

– Tworząc aplikację chcieliśmy odpowiedzieć na potrzeby osób z trudnościami psychicznymi, ale także instytucji. Aplikacja przenosi kilka rzeczy w przestrzeń cyfrową i skraca dostęp do usług wsparcia. Co ważne, ma za zadanie angażować otoczenie społeczne tych osób – mówi Kamil Krajewski, koordynator projektu, psychoterapeuta w Fundacji FOSA. – Zainspirowali nas nasi podopieczni, którzy zmagają się z różnymi problemami. Ponadto, zależy nam, żeby z oferowaną pomocą pasować do zmieniającego się świata. Osoby z problemami psychicznymi i ich otoczenie to zwyczajni ludzie. Potrzebują mieć pracę, związek, dom… i przecież jak wszyscy korzystają z telefonów. Dlatego chcieliśmy, żeby mieli w jednym miejscu to, co jest dla nich dostępne w ofercie wsparcia w Gdańsku i coś, co będzie pomagać także poza bezpośrednimi konsultacjami ze specjalistą – dodaje.

Aplikacja funkcjonuje od listopada br. Pierwsze dwa miesiące są pilotażowe. Praca nad nią trwała kilka miesięcy, od koncepcji po prace programistyczne i rozwiązania problemów. Co ważne, oprócz wielu istotnych funkcjonalności, jak rezerwacja wizyty czy możliwości sporządzenia notatki dla psychologa, zawiera także formularz ewaluacji, czyli oznaczenia funkcjonalności aplikacji przez użytkowników i wpisania propozycji rozwoju.

– Chcemy wiedzieć co zmienić, co rozwinąć, a co dodać. Bardzo uważnie śledzimy wypełnione ankiety i będziemy rozmawiać z naszymi podopiecznymi fundacji. Chcielibyśmy ją rozwijać i trwają już w tej sprawie rozmowy – opowiada Krajewski z Fundacji FOSA.

Aktualnie apka „Wsparcie w Gdańsku” posiada dziewięć funkcji, tj. wyszukiwarkę instytucji na bazie informacji na stronie wsparciewgdańsku.pl funkcję „Zaalarmuj sieć wsparcia”, która umożliwia użytkownikowi wysłanie do trzech osób wiadomości SMS z prośbą o wsparcie w imieniu Fundacji FOSA. Dzięki funkcjonalności „Trenuj z FOSĄ” można skorzystać z siedmiodniowych treningów, m.in. dobrego snu, poprawy kontaktu z dzieckiem, asertywności czy uważności. Użytkownicy aplikacji mogą zapisać się do Newslettera, zarezerwować wizytę u psychologa – konsultanta. Jest też „Telefon do konsultanta”, czyli możliwość telefonicznego kontaktu, a także „Notatka dla twojego psychologa”, kategoria – Wesprzyj Fundację FOSA i formularz ewaluacji aplikacji.

Aplikację można pobrać w sklepie „Google play” na androidzie. Wystarczy wpisać nazwę – Wsparcie w Gdańsku! lub wejść na stronę wsparciewgdańsku.pl albo fundacjafosa.pl, zeskanować kod QR, lub kliknąć link. To standardowa procedura instalacji aplikacji w telefonie. Aplikacja nie jest jeszcze dostępna dla użytkowników systemu iOS.
Aplikacja zrealizowana została w ramach projektu: „Nowe Media. Innowacje na rzecz wsparcia!”. Projekt sfinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Aldona Dybuk
Źródło: gdansk.pl
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email