Koronawirus. Jak z epidemią walczą Chiny?

Koronawirus. Jak z epidemią walczą Chiny?

Jego objawy są podobne jak przy zwykłej grypie: temperatura ciała powyżej 38℃ oraz kaszel i duszności. Wirus powoduje silne zapalenie płuc, które w wielu przypadkach doprowadziło do śmierci. Jak z koronawirusem walczą Chiny?

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto 23 stycznia zamknięte został lotnisko Wuhan Tianhe, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Zawieszony został tansport publiczny w Wuhan i w 10 miastach znajdujących się w pobliżu (dotykając ponad 20,5 miliona ludzi). Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Zaledwie w ciągu kilku dni w Wuhan, gdzie znajduje się epicentrum epidemii koronawirusa, wybudowano od podstaw nowy szpital, który przyjąć może 1000 osób. Placówka działa od poniedziałku.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 do 4 lutego 2020 odnotowano 20 626 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 427 zgonów (2,1%). 17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 427 zgonów, 426 pochodziło z Chin: Hubei (414), Chongqing (2), Heilongjiang (2), Henan (2), Pekin (1), Hainan (1), Hebei (1), Hongkong (1), Szanghaj (1) i Syczuan (1). Jedna osoba zmarła pochodziła z Filipin.

Objawy zakażenia u tych osób obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z 26 stycznia u 18 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

Oprac. Red.
Fot. i źródło: GIS