„Jem smacznie i zdrowo”

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

Zachęcenie młodych ludzi do sięgania po zdrową żywność nie jest dziś łatwym zadaniem. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, SOS-W nr 2 oraz Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu ogłosiły konkurs „Jem smacznie i zdrowo, jest kolorowo”. Dzieci z elbląskich szkół wykonały prace, a dziś wręczono nagrody.

Dzieci ze szkół podstawowych i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychpwawczego nr 2 w ramach wspomnianego konkursu zwróciły uwagę na potrzebę zdrowego odżywiania. Jak podkreślają jego organizatorzy, to co jemy, ma wpływ na nasze zdrowie lub może mieć na nie wpływ w przyszłości.

– Organizując ten konkurs, chciałyśmy pokazać, że smacznie i zdrowo, może też oznaczać kolorowo. Zdrowe jedzenie jest bardzo istotne dla naszego rozwoju, a szczególnie w dzieciństwie i okresie dojrzewania – mówi Mirosława Kazimierczak, nauczyciel w Specjalnym Ośdoku-Szkolno Wychowawczym nr 2 w Elblągu.

Dziś w Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu wręczono nagrody za – najlepsze zdaniem jury – prace. – Wybór był bardzo trudny. Widać było, że w wykonanie każdej z prac dzieci włożyły wiele zaangażowania i pracy – zaznacza Anetta Cieśla, nauczyciel w SOSW nr 2.

Konkurs podzielony został na trzy kategorie: klasy 1-3, klasy 4-6 i klasy 7-8.

Wśród najmłodszych najlepszą okazała się praca Alicji Skudynowskiej (SP nr 9), drugie miejsce zajęła Laura Dzieszkiewicz (SP nr 12), a na trzecim znalazł się Sebastian Staszak (SP nr 14). Komisja konkursowa zdecydowała także o przyznaniu trzech wyróżnień. Otrzymali je: Julia Zając (SP nr 1), Aleksander Szydlarski (SP nr 12) i Zuzanna Rybak (SP nr 16).

W drugiej z kategorii pierwsze miejsce zajął Miłosz Szczodrowski (SOSW nr 2), drugie Natalia Osipczuk (SOSW nr 2), a trzecie Nikola Krzeszewska (SP nr 6).

Wśród klas siódmych i ósmych najwyżej oceniono pracę Natalii Hofman (SP nr 9). Drugie miejsce przyznano Wiktorii Durka (Sp nr 6). Trzecie miejsce zdobyła Blanka Siagło (SP nr 6).

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród przygotowano kilka zadań dla dzieci.

– W formie zabawy chcieliśmy przybliżyć podstawowe informacje o zdrowym żywieniu i zmobilizować dzieci do aktywności, pokazując, że internet nie służy tylko do zabawy, ale można i dzięki temu narzędziu edukować. Jest taka aplikacja Learning Apps, bardzo przydatna dla nauczycieli, gdzie na różne poziomy nauczania można znaleźć różnego typu zadania. O tyle jest to fajne, że na podstawie zabaw, które już są, można zrobić coś swojego. Jest to nieustająca kopalnia dla nauczycieli – mówi Magdalena Kobylińska nauczyciel-bibliotekarz w Warmińsko Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. – Dzieci zazwyczaj wybierają to, co smaczne, a nie koniecznie to, co zdrowe i dobre dla organizmu. Ten konkurs miał na celu właśnie edukowanie i zachęcanie do sięgania po zdrową żywność.

Print Friendly, PDF & Email