Zmienią się klasy energetyczne – znikają plusy

Robiąc zakupy w sklepach ze sprzętem gospodarstwa domowego, przywykliśmy już do tego, że wybierając idealny dla siebie produkt, jednym z kryteriów jakim się kierujemy przy wyborze jest klasa energetyczna. W najbliższym czasie zmienią się oznaczenia. Spowodowane jest to dostosowaniem prawodawstwa polskiego do norm unijnych.

Przepisy wprowadzają zmiany dotyczące skali choć kolorystyka klas energetycznych pozostanie tak sama – kolor ciemno zielony – klasa najbardziej efektywna energetycznie – kolor czerwony – najmniej efektywna energetycznie. Pierwsza zmiana skali obejmie wszystkie etykietowane produkty i nastąpi w różnych terminach, zależnie od kategorii do której one należą.

Zgodnie z nowymi wymogami na nowej etykiecie klasa energetyczna A na początku zostanie klasą pustą (oznacza to, że na rynku nie będzie dostępnych produktów w klasie A), zatem najwyższą dostępną na rynku będzie klasa energetyczna B. Dodatkowo, w przypadku produktów, w stosunku do których oczekuje się, że technologia będzie rozwijać się szybciej, w momencie wprowadzenia etykiety puste będą klasy energetyczne A i B zatem najwyższą dostępną na rynku będzie klasa C.

Zachęcamy do obejrzenia filmu  – patrz wyżej, opracowanym na zlecenie Parlamentu Europejskiego dotyczącym etykietowania energetycznego.

Print Friendly, PDF & Email