Zatrzymaj się i żyj! Uważaj na pociąg

Zatrzymaj się i żyj! Uważaj na pociąg
Fot. Adminstrator

Blisko tysiąc wypadków, 567 poszkodowanych w tym 160 ofiar śmiertelnych – oto niechlubne statystyki Komendy Głównej Policji dotyczące przejazdów kolejowych. Dlatego też, jak co roku, Policja jest partnerem kampanii „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!” prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W każdym województwie policjanci dokonują szczegółowej analizy zagrożeń występujących na przejazdach kolejowych, a następnie opracują zasady przedsięwzięć prowadzonych wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei w celu zminimalizowania wypadków z udziałem pociągów.

Celem akcji jest podniesienie świadomości zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach, oraz uzmysłowieniem społeczeństwu zagrożeń i sankcji jakie grożą za nieprzestrzeganie przepisów oraz niedostateczną uwagę.

Szczególnie w okresie letnim, kiedy to podróżujemy, powinniśmy być bardziej czujni i nie ryzykować życia swojego i naszych najbliższych. Nieważne, że do tej pory się udawało. Zawsze może być ten pierwszy i zapewne ostatni raz. NIE warto więc kusić losu i bezpiecznie dojechać do celu.

Wypadki drogowe z udziałem pociągu nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń na drogach, jednak charakteryzują się one bardzo tragicznymi skutkami. Dlatego organizatorzy kampanii „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!” postawili sobie za cel podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach.

Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd kolejowy, gdy sygnalizator wskazuje czerwone światło, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami  to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści. Tymczasem przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

Należy pamiętać, że zderzenie z rozpędzonym pociągiem ważącym niejednokrotnie od kilku do kilkunastu ton najczęściej kończy się tragicznie. Przestrogą niech będzie fakt, że pociąg od chwili rozpoczęcia hamowania do całkowitego zatrzymania się potrzebuje niejednokrotnie 1200 metrów.

Przejazd kolejowy to skrzyżowanie linii kolejowej z drogą. To takie samo skrzyżowanie jak skrzyżowanie drogowe – ostrzegają policjanci. Żaden kierowca nie kwestionuje konieczności zatrzymania się przed skrzyżowaniem drogowym, gdy nakazuje to znak STOP lub sygnalizator wskazujący światło czerwone. Znajdując się na skrzyżowaniu drogowym, kierowca ma świadomość zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności i sankcji karnych związanych z nieprzestrzeganiem przepisów.

Jak zapowiada Policja w pobliżu wszystkich, szczególnie niebezpiecznych przejazdów kolejowych należy spodziewać się policyjnych patroli, które będą zawracać uwagę na zachowania użytkowników dróg pokonujących te przejazdy i karać tych, którzy nie dostosowują się do określonych przepisów.

Polecamy też stronę: [url]http://www.tylkodlaidiotow.pl[/url]
Źródło: www.policja.pl, www.bezpiecznyprzejazd.pl
  Oprac. RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3880

Print Friendly, PDF & Email